Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Neaizliegsim skūpstīšanos

Laikraksts Latvietis Nr. 605, 2020. g. 15. jūlijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Pirms 581 gada, 1439. gada 16. jūlijā Anglijas karalis Indriķis 6. (Henry VI) ar likumu aizliedza skūpstīšanos, tādējādi valstiskā līmenī cenšoties ierobežot mēra epidēmiju, kas jau pāris gadus plosījās pa visu Eiropu. Tai laikā bija parasti, satiekoties skūpstīties, un viņa bruņinieki tradicionāli izrādīja cieņu, skūpstot karali.

Iespējams, ka kāda puse no visiem Eiropas iedzīvotājiem mira no tā sauktās „Melnās nāves“.

Uz šāda fona Covid-19 ir ļoti sekmīgi ticis ierobežots. Jāsaka gan, ka Melnā nāve bija daudz spēcīgāka – kad parādījās simptomi, tad slimnieks jau 3 līdz 5 dienu laikā bija miris.

Tagad notiek asas debates un pat vardarbīgi protesti ASV un Serbijā par kustības ierobežojumu atcelšanu. Tiek pretstatīti divi mērķi – slimības ierobežošana un ekonomikas glābšana.

Kā jau ar daudzām lietām, nav nemaz tik vienkārši. Ja Spāņu gripa notika uz Pirmā Pasaules kara beigu fona, tad tās ekonomiskās sekas varēja arī norakstīt uz Pasaules kara rēķina. Melnā nāve izraisīja vai vismaz pastiprināja reliģisko ekstrēmismu un ksenofobiju, kā arī veicināja Eiropas ekonomisko lejupslīdi. Bet pēkšņais darba spēka trūkums arī noveda pie sociālām izmaiņām.

Neierobežota Covid-19 izplatīšana būtu smags trieciens ekonomikai – iedzīvotāju veselība un ekonomika nav šķirti jēdzieni. Jāvērtē viss kopumā. Vai mūsu valdība spēj to gudri izdarīt?

Melburnā pēdējās nedēļās ir straujš Covid-19 uzliesmojums. Šis otrais vilnis pārspēj pat pirmo vilni. Bet ar visu to, Austrālijā no Covid-19 mirušo skaits ir tikai 4 no miljons iedzīvotājiem. Latvijā, kur nekad nebija tik stingri ierobežojumi kā Austrālijā, mirušo skaits ir 16 no miljons iedzīvotājiem. Bet ASV, kur ir salīdzinoši viegli ierobežojumi, mirušo skaits ir 415 no miljons iedzīvotājiem. Ir jau miruši 138 000 cilvēki. Tas ir gandrīz precīzi tik pat daudz, kā Jelgavas, Ventspils un Jūrmalas iedzīvotāji kopā. Un skaits pieaug par gandrīz 1000 katru dienu.

Ir grūti apjēgt, ka vēl arvien ir cilvēki, kuri „netic“ Covid-19. It kā vīruss un mirušie būt pieņemt vai nepieņemt uz ticības pamata. Tā ir mūsu laika nelaime – cilvēku kritiskā domāšana un veselais saprāts nav vairs pašsaprotama lieta.

Neaizliegsim skūpstīšanos, bet sekosim citiem priekšrakstiem kā ierobežot šodienas dižsērgu. Un, lūdzu, nepakļausimies dažādām sazvērestības teorijām!

GN
2020. 15. jūlijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com