Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gruzijā top filma par admirāli Teodoru Spādi

Latvijas Kara flotes pēdējais komandieris

Laikraksts Latvietis Nr. 604, 2020. g. 8. jūlijā
Vita Gaiķe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Admirālis Teodors Spāde.

Nadežda Švelidze.

Teodora Spādes un Nadeždas Švelidzes kāzu aina filmā. FOTO Publicitātes foto.

Skats no filmas. 1941. gada jūnija deportāciju vilnī Teodors Spāde nokļuva padomju soda nometnēs Tomskas apgabalā, Ekibaztuzā un Džezkazganā. FOTO Publicitātes foto.

Gruzīnu vēsturnieks Badri Goguadze jau vairākus gadus pēta admirāļa Teodora Spādes dzīvi. Rezultātā ir tapušas vairākas publikācijas un konference. Tagad ir pabeigts darbs pie grāmatas, kas ņemta par pamatu filmai Admiral Spade.

Teodora Spādes dzīve ir cieši saistīta ar Gruziju. Pēc Pirmā pasaules kaŗa sākuma T. Spādi 1914. gada jūlijā mobilizēja, ieskaitīja Baltijas jūras kara flotē, un viņš devās uz jūras virsnieku skolu Petrogradā. Pēc pārbaudījumu nokārtošanas viņš šo skolu pabeidza 1915. gadā un tika nosūtīts uz Melnās jūras kara floti.

Pirmā pasaules kara ugunskristības T. Spāde iziet cīņās ar Vācijas un Turcijas jūras kara flotes kuģiem Melnajā jūrā.

Pēc lielinieku apvērsuma Petrogradā 1917. gadā sākās juku laiki un 1918. gadā Teodors Spāde jau pārgāja Gruzijas Tautas republikas dienestā, kļūdams par Aizkaukāza flotes Kuteru diviziona komandieri Batumi pilsētā. Teodors Spāde bija viens no Gruzijas Jūras kara flotes un krasta apsardzes izveidotājiem.

Batumi notiek arī Teodora Spādes personīgās dzīves svarīgākais notikums – viņš salaulājas ar gruzīnieti Nadeždu Švelidzi.

Gan jaunās filmas scenārija autori Badri Goguadze un Tengiz Tkhilava, gan filmas režisors George Toradze uzsver: „Protams, ka filmā galvenais uzsvars ir likts uz Gruzijas periodu Teodora Spādes dzīvē un cēlo Teodora Spādes un Nadeždas Švelidzes mīlas stāstu. Bet mēs arī stāstām par citiem šīs izcilās personas dzīves posmiem, kas ir pilni interesantiem piedzīvojumiem un dziļām traģēdijām. Jāpiemin, ka, pat atgriežoties Latvijā, Teodors Spāde neaizmirsa Gruziju un dažādi palīdzēja Gruzijas diasporai Latvijā.

Teodoram Spādem ir lieli nopelni mūsu valsts veidošanā. Viņa piemiņa Gruzijā ir jāgodā.

Latviešu skatītājiem mēs vēlamies atgādināt, ka Gruzijai un Latvijai ir daudz kopīga, neskatoties uz lielo ģeogrāfisko attālumu.

Filmas izdošanā atbalstu sniegušas Aizsardzības ministrijas Gruzijā un Latvijā, Latvijas vēstniecība Gruzijā, gruzīnu kopiena Latvijā un latviešu kopiena Gruzijā.“

Gruzijā, Batumi pilsētā, pie Valsts Jūras akadēmijas ēkas 2014. gadā atklāja piemiņas plāksni ievērojamajam latviešu karavīram, jūrniekam, Latvijas Kara flotes pēdējam komandierim Teodoram Spādem.

Vita Gaiķe
Laikrakstam „Latvietis“

Pirmpublicējums laikrakstā „Latvija Amerikā“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com