Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Līgo Toronto

Jāņi ar pensionāriem

Laikraksts Latvietis Nr. 604, 2020. g. 8. jūlijā
Irēna Zvagule -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Virtuālā līgošana.

No kreisās: Sandra Maija Ķuze, Helēna Gintere, Maija Ķuze.

Pirms plānotās pensionāru Jāņu programmas mēs redzējām burvīgu video par vainagu vīšanu, ko mums sagādāja Irisa Purene. Jāņu vainags ir goda lieta, pilns ar ziediem, simbolismu, pacietību un mīlestību. Līga Reitere no Latvijas demonstrēja kā pin vainagu, un pinot viņa izskaidroja, kā to darīt, lai vainags turētos stingri visu Jāņu svinēšanas laiku. Viņa paskaidroja kādus augus un ziedus liek vainagā un ko viņi nozīmē, proti, vainagā lieto tās zāles, no kurām var brūvēt tējas, neviena kaitīga vai indīga zāle neatrod vietu Jāņu vainagā. Vainagā liek lapas, kas simbolizē spēku, ziedus, kas dod greznumu, un smilgas, kas dod sīkstumu. Vainagu var vīt vienkārši vai dubulti – dubults vainags ir it sevišķi interesants, jo to var valkāt ar lapām un ziliem ziediņiem uz augšu – simbolizējot sievu, kamēr valkājot viņu ar lapām uz leju, virspusē var būt margrietiņu baltie ziedi, simbolizējot meitu.

Vainags ir goda lieta, godam pinams un godam valkājams. Liels prieks bija redzēt, ka no vairāk nekā 50 saieta dalībniekiem daudzus rotāja ziedu vainagi. Mūsu priekšniekam Auseklim Zaķim galvā bija stalts ozola vainags!

Šogad, neskatoties uz vīrusu, mūsu pensionāri pulcējās ar zoom palīdzību, lai atzīmētu un kopā svinētu Jāņus, vienu no latviešu svarīgākiem svētkiem. Galveno programmas daļu mums sniedza Sandra Maija Ķuze ar dziesmām Helēnas Ginteres pavadījumā un piedaloties arī mūsu pašu Maijai Ķuzei kā Jāņu mātei.

Sandra Maija Ķuze iesāka savu devumu ar ļoti interesantu paskaidrojumu, ko daudzi no mums varbūt nezināja; tas vārdiņš LĪGO, ko dzirdam katrā Jāņu dziesmā, nāk no lībiešu valodas un nozīmē – lai top. Tā katrā Jāņu dziesmā ir lūgšana auglībai un mīlestībai. Sandra iesāka programmu ar parasto Visu gadu dziesmas krāju un aicināja pensionārus dziedāt līdzi. Te jāpaskaidro, lai zoom varētu labāk strādāt, Egilam ir jāklusina visi klātesošie, izņemot Sandru, bet kā viņa saka, mēs varēsim redzēt, ka jūs dziedat, jo jums kustēsies mute!

Sekoja Jāņu dziesmu variācijas, ko aranžējusi Helēna Gintere. Skaistas, līdz šim nedzirdētas Jāņu melodijas, un lai tās pavadītu, tiešām vajadzēja būt meistaram. Urrā, Helēna! Helēnas aranžējumā turpinājām ar Tumsa, tumsa, kas par tumsu, atceroties, ka Jāņu nakts ir īsāka par visām naksniņām un Jāņu naktī pat īsta tumsa nav...

Kas būtu Jāņu svinēšana bez ievu smaržas. Tā piepilda Jāņu vakaru ar savu reibinošo smaržu. Dzied Sandra Maija Ķuze skaisto dziesmu Zied ievas Siguldā.

Tad sekoja mums visiem pazīstama kopdziesma Bēdu manu, lielu bēdu, un pensionāri lustīgi dziedāja līdzi.

Kaut neesam fiziski kopā, tomēr bija kopības sajūta. Pēc šīs dziesmas Jāņu māte Maija Ķuze ienesa lielu sķīvi, pilnu ar gardumiem... žēl, ka pensionāri tos varēja baudīt tikai virtuāli... Godinot Jāņu māti, mēs nodziedājām Sieru, sieru Jāņa māte un Helēnas Ginteres aranžējumā nodziedājām arī pazīstamo dziesmu Kālabadi galdiņam.

Sekoja vēl dziesmas dzimtenei, kā arī mīlestības dziesma – Raimonda Paula Balta saule spīd, kā arī Kam ziedi, mežābele. Tiešām bija žēl, ka šis skaistais saiets beidzās, bet ne pirms mēs visi nodziedājām Šeit ir Latvija.

Paldies Egilam un Guntai par lielo darbu šo saietu saorganizēt, un milzīgs paldies Sandrai Maijai Ķuzei un Helēnai Ginterei par burvīgo Jāņu programmu, kā arī Jāņu mātei – Maijai Ķuzei.

Noriet saule vakarā, līgo, līgo
Meža galus rotādama, līgo!

Irēna Zvagule
Laikrakstam „Latvietis“

Pirmpublicējums laikrakstā „Latvija Amerikā“.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com