Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Bēres

Dažādas tradīcija

Laikraksts Latvietis Nr. 603, 2020. g. 1. jūlijā
Vilis Mileiko -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Reiz nozied viss, kam dzīves krāšņums dots,
Tik paliek mūžs ar darbiem vainagots.
(K. Sausnītis)

Bēres mūsdienās ir laikmetīgs temats. Daudzi mirst pasaulē, arī Latvijā. Katra cilvēka mūžs noslēdzas ar nāvi. Tātad bēres ir notikums, kurš tiek rīkots pēc kāda cilvēka aiziešanas mūžībā. Katrā tautā un reliģijā ir savas bēru tradīcijas. Latvijā dažādas bēru tradīcijas jau kopš seniem laikiem ir kļuvušas par svarīgām bēru parašām.

Šoreiz es nerakstu par situāciju, kas radās sakarā ar briesmoņa vīrusa Covid – 19 uzbrukumu. Šoreiz es rakstu par situāciju normālos apstākļos. Pasaulē bēru un mirušā izvadīšanas tradīcijas ir ļoti dažādas. Latvijā bēru rituāli krasi atšķiras pat dažādos novados, un tas ir skaidrojams ar ģeogrāfisko stāvokli un reliģisko piederību.

Ir tautas – kā Balkānos, Baltkrievijā, Krievijā un citviet, kur mirušo pieminot, izpilda raudas. Raudas ir dziedājumi, kuros ar raudāšanu, vaimanāšanu, šņukstēsanu un tamlīdzīgi, izsaka žēlabas par mirušo.

Latviešiem šādu parašu nav. Un Mārtiņš Luters ir teicis, ka par mirušo nedrīkst raudāt. Tai vietā – mirušo godbijīgi cildināt.

Somijā, Dānijā, Igaunijā un Lietuvā aptuveni 80 % mirušo kremē, bet pārējos aprok. Latvijas iedzīvotāji ir konservatīvāki un izvēlas tradicionālo apbedīšanas veidu. Rietumu pasaulē kremāciju pirmo reizi sāka izmantot Senajā Grieķijā. Vēlāk šo tradīciju pārņēma arī romieši, jo uzskatīja, ka mirušā sadedzināšana attīra viņa dvēseli no zemes putekļiem, utt..

Latviešu un krievu bēres ir ļoti līdzīgas. Īpatnējas bēres ir čigāniem: arī daudz jautrākas. Austrumtibetā, un reizēm arī Indijā, mirušā ķermeni palaida pa upes straumi. Pat mūsdienās Gangā varot ieraudzīt mirušo ķermeņus.

Svarīgi ir pienācīgi sagatavot mirušo apbedīšanai. To vajadzētu darīt vai nu pēc aizgājēja iepriekš izteiktas vēlēšanās vai piederīgo ieteikuma. Nebūtu pieklājīgi zārkā ielikt šortos.

Bēres latviešu tautas tradīcijās ir bijis viens no lielākajiem notikumiem, kas jāgodā. Aizvadot mirušo viņā saulē, rīkoja bēru mielastu, uz kuru tika aicināti visi viesi, kas bija ieradušies bērēs. Atvadu mielasta sastāvdaļa, neskaitot ēdienus, ir salds vīns, ar kuru bēru viesus cienā pirms bēru mielasta uzsākšanas. Atvadu mielastu mūsdienās rīko visu konfesiju pārstāvji, tā izrādot godu aizgājējam.

Šī saulīte brītiņam,
Viņa saule mūžiņam!

Vilis Mileiko
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com