Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Gāzīsim pieminekli?

Laikraksts Latvietis Nr. 601, 2020. g. 17. jūnijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Vila Lāča kapa piemineklis „Zvejnieka dēls“ Meža kapos Rīgā. Vilis Lācis no 1940. līdz 1959. gadam bija okupētās Padomju Latvijas Ministru padomes priekšsēdētājs. Starp citu, viņš parakstīja daudzus deportāciju rīkojumus. FOTO Gunārs Nāgels.

Skats, stāvot tieši aiz Viļa Lāča pieminekļa un tur sastādītiem kokiem, uz Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekli. FOTO Gunārs Nāgels.

Sveicināti, lasītāji!

Latvijā atzīmē deportācijas un okupācijas sākumu, bet citur pasaulē dauza mašīnas, dedzina veikalus, gāž pieminekļus un cenzē mākslas darbus, sevišķi filmas un televīzijas raidījumus. Laimīgā kārtā, šis trakums vēl nav Latviju pārņēmis, bet varbūt tomēr būtu jāpadomā...

Ja sākums bija kārtējā policijas pilnīgi nevajadzīgā vardarbība pret arestēto melnādaino, tad tas ir pāraudzis par kaut ko daudz plašāku un bīstamāku. Džordžu Floidu arestēja par slikti viltotas naudas zīmes lietošanu, un policists, turot viņu guļus, ar celi saspieda Floida kaklu, līdz kamēr vairs nebija pulss, un tad vēl dažas minūtes pēc tam.

Šajos laikos visur ir videokameras, un katrs telefons ir iespējamais liecinieks, tāpēc arvien vairāk tiek publicēti līdzīgi gadījumi, vai arī gadījumi, kad arestētais bēg un tiek sašauts mugurā. Kā piemēram 2015. gadā Valters Skots, kurš tika apturēts par bojātu bremzes gaismu. Skots bēga, policists skrēja pakaļ un 8 reizes šāvu mugurā bēgošajam melnādainam. Policista melus, ka Skots esot apdraudējis viņu ar policistam atņemto tāzeri, atmaskoja garāmgājēja telefona uzņemtais video.

Uz šāda fona liekas mazliet neadekvāti piekabināt cīņu par pieminekļu gāšanu (vai vismaz aptraipīšanu) un filmu cenzūru.

Mūsu vienīgais pašmāju skandāls ir „Rūjienas Saldējuma“ upeņu saldējums „Melnītis“, kuram nez kāpēc uz iepakojuma daudz lielākos burtos ir it kā angļu tulkojums „Blacky“. (Vai tas nav Valsts valodas likuma pārkāpums, liekot tulkojumu lielāku par latviešu oriģinālu?) Lielākā daļa vārdnīcu (tai skaitā uz Oxford vārdnīcas bāzes veidotais bezmaksas www.lexico.com) paskaidros, ka „blacky“ ir nievājošs vārds melnādainam cilvēkam.

Protams, aizvainojuma pakāpe ir atkarīga no lasītāja un no zemes, kur tas publicēts. ASV daudzi agrāk bieži lietoti vārdi kļūst tabū, un tos pat minēt drīkst tikai aplinkus. Rasistiski izteicieni tiek uzskatīti par daudz nopietnāku grēku nekā parastās rupjības. Trakākais ir „n vārds“ (angliski: „the n word“) par kura lietošanu var pat beigties karjera publiskā laukā.

„Rūjienas saldējums“ lai pats tiek galā ar to, vai tas centīsies iekarot ārzemju tirgu ar šādu preci, bet ir vērts saprast, ka laiki ir mainījušies, un vārdiem ir liels spēks.

Atgriežoties pie nemieriem, vai patiešām nebūtu laiks atkal gāzt kādu pieminekli. Ja Uzvaras pieminekli apsargā Krievijas armija, tad kurš apsargā Vili Lāci? Sāksim ar kokiem aiz pieminekļa, jo tie pilnīgi aizsedz Čakstes pieminekli.

Un tad pēc kāda laika „Zvejnieka dēls“ pats varētu aizkuģot uz piemērotāku vietu.

GN
2020. g. 17. jūnijā



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com