Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dzintra Erliha aicina

Digitālais koncerts un nākotnes plāni

Laikraksts Latvietis Nr. 599, 2020. g. 3. jūnijā
Dzintra Erliha -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Dzintra Erliha Sidnejā. FOTO Ojārs Greste.

Čellists Ivars Bezprozvanovs. FOTO Publicitātes foto.

Dzintra Erliha ar Latvijas ANO vēstnieku Andreju Pildegoviču pēc solokoncerta Ņujorkā, Kosciuzsko Foundation koncertzālē, 2019. gada 27. oktobrī. FOTO Pauls Grūbe.

Dzintra Erliha un čellists Ivars Bezprozvanovs. FOTO Publicitātes foto.

Dzintra Erliha. FOTO Santa Savisko-Jēkabsone.

Laipni aicinu skatīties manu un čellista Ivara Bezprozvanova digitālo koncertu, veltījumu komponistei Lūcijai Garūtai, no VEF Kultūras pils, kurš tika pārraidīts 28. maijā sabiedriskā medija LSM.lv portālā; tas ir joprojām pieejams arī Replay.lv, VEF Kultūras pils mājaslapā, FB, YouTube un Radio Klasika.

Tuvāka informācija:

https://www.diena.lv/raksts/kd/muzika/ar-iedvesmu-viena-elpas-vilciena.-pianiste-dzintra-erliha-un-cellists-ivars-bezprozvanovs-tiekas-ipasa-pieminas-koncerta-14241782

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/muzika/digitala-koncerta-no-vef-kulturas-pils-izskanes-veltijums-komponistei-lucijai-garutai.a361333/

2018. gada oktobrī man bija ļoti skaista solokoncertu tūre ASV. Kopumā bija 5 pasākumi – 3 solokoncerti (Klīvlandē, Filadelfijā, Ņujorkā) un divas koncertlekcijas (Omahā, Nebraskas Universitātē un Ņujorkā, Trinity School; abas amerikāņu auditorijai). Mēs ar ANO vēstnieku Andreju Pildegoviču Trinity School, Ņujorkā, uzstājoties amerikāņu jauniešiem, sniedzām kopīgu lekciju – A. Pildegovičs iepazīstināja jauniešus ar Latvijas vēsturi, savukārt es – ar latviešu komponistu mūziku. Atskaņoju arī L. Garūtas, I. Ivanova, P. Vaska, A. Kalēja klavierdarbus. Pasākums bija plaši apmeklēts; kopumā bija ap 400-500 jauniešu. Bija liela atsaucība.

Šobrīd gatavojos izdot jaunu CD, kurā tiks ieskaņoti latviešu komponistu kamerdarbi. CD tiks izdots 2021. gada februārī. CD ieskaņos mūsu trio – Ilona Meija (flautiste, JVLMA profesore), čellists Ivars Bezprozvanovs un es – Dzintra Erliha. Īpaši priecājos par to, ka man skaņdarbu (klavierēm solo) veltīs pasaules slavenā komponiste Lolita Ritmane (ASV), un šis skaņdarbs arī tiks iekļauts topošajā CD. Skaņdarbs pavisam drīz būs gatavs, un es ļoti to gaidu. Tāpat mūsu trio skaņdarbus šobrīd sacer ievērojamie komponisti Dace Aperāne (ASV) un Jānis Lūsēns. Arī šie skaņdarbi tiks iekļauti topošajā CD. Tas viss mums sagādā lielu prieku un veido šo CD tiešām unikālu.

CD izdos Latvijas Nacionālā ierakstu kompānija SKANI (https://www.lmic.lv/lv/skani), kas nodrošina CD pieejamību digitāli visā pasaulē.

Šogad man solokoncerti iecerēti Francijā, Kanādā un Islandē.

Plānoju piedalīties nākamajās Latviešu Kultūras dienās Austrālijā!

Uzruna pirms koncerta

Labvakar, mīļie klausītāji!

Mūsu šīvakara koncerts veltīts izcilajai latviešu komponistei Lūcijai Garūtai, kurai tieši maija mēnesī ir dzimšanas diena – 14. maijā. Un katru gadu tieši maijā skan komponistei veltīti piemiņas koncerti un pasākumi.

Šogad šis koncerts ir ar nedaudz skumju nokrāsu, jo februārī no mums mūžībā ir aizgājusi ilggadējā Lūcijas Garūtas fonda vadītāja, Lūcijas Garūtas māsas mazmeita Daina Pormale. Un tādēļ šis koncerts ir arī sirsnīgs veltījums Dainai.

Lūcijas Garūtas vārds mums saistās pārsvarā ar izcilo kantāti Dievs, Tava zeme deg, taču šovakar es Jūs gribētu iepazīstināt ar brīnišķīgu Lūcijas Garūtas kamermūziku. Un līdzās Garūtas skaņdarbiem šovakar skanēs arī trīs citu izcilu komponistu mūzika – Pētera Vaska, Imanta Zemzara un Jāņa Lūsēna kompozīcijas.

Koncertu es atklāšu ar Lūcijas Garūtas klaviermūziku. Skanēs etīde Teika, kurā izmantota īpaša klavieru pedāļa tehnika – Steinway ilgskaņas pedālis, par kuru komponistei bija ļoti liela interese. Skaņdarbi, kas sacerēti tieši šai pedāļa tehnikai, gan Latvijā, gan pasaules klaviermūzikā ir liels retums.

Pēc tam dzirdēsiet divas brīnišķīgas prelūdijas, kas tapušas laikaposmā no 1927.-29. gadam. Šajā mūzikā komponiste pauž mīlestības jūtas. Tā ir mīlestība pret franču tēlnieku Žoržu Kruzā, kuru Lūcija iepazina, studējot Parīzē. Diemžēl šai mīlestībai nebija lemts piepildīties, un šīs sāpes un pārdzīvojumi vēlāk atbalsojas daudzos Garūtas skaņdarbos.

Pēc prelūdijām skanēs Meditācija – skaņdarbs, kuram komponiste veidojusi versiju gan klavierēm, gan ērģelēm, gan simfoniskajam orķestrim, un kurā dzirdēsiet plašas, varenas, ērģeļu varenajam skanējumam līdzīgas kulminācijas.

Pēc Lūcijas Garūtas klavierdarbiem es esmu izvēlējusies atskaņot Pētera Vaska klavierfantāziju Izdegušās zemes ainavas. Šis skaņdarbs, kas ienes programmā dramatisku akcentu, manuprāt, lieliski atspoguļo šobrīd apkārt valdošās emocijas – izmisumu, cīņassparu, taču visam pāri – cerību.

Lai skan koncerts un lai šī brīnišķīgā mūzika nonāk līdz Jūsu sirdīm!

Dzintra Erliha
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com