Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Attālināto mācību veiksmes stāsts

Latvijā COVID-19 pandēmijas laikā

Laikraksts Latvietis Nr. 597, 2020. g. 20. maijā
Reinis Znotiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Reinis Znotiņš kopā ar angļu valodas skolotājām TV projekta „Tava klase“ filmēšanas laikā. FOTO Publicitātes foto.

Kad Latvijas valdība sakarā ar Covid-19 pandēmiju 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju valstī un paziņoja, ka skolas tiks slēgtas līdz 14. aprīlim vai nepieciešamības gadījumā pat ilgāk, Izglītības un zinātnes ministrija nekavējoties sāka meklēt risinājumus, kā nodrošināt attālinātās mācības Latvijas skolās.

Pavasara brīvdienu nedēļas laikā ministrijā tika izstrādātas vadlīnijas, lai palīdzētu skolām kvalitatīvu attālināto mācību ieviešanā. Skolotājiem bija ātri jāpārkārto ierastais darba ritms un jāapgūst, kā mācību saturu nodrošināt, lietojot dažādus tiešsaistes rīkus, mācību platformas un elektroniski pieejamus mācību materiālus. Vadlīnijās bija iekļautas norādes, kā jaunajos apstākļos plānot mācību stundas un novērtēt skolēnu zināšanas. Skolotāji tika aicināti sadarboties, lai mācību vielas plānojumā ievērotu starppriekšmetu saikni.

Tīklošanās programmas #MāciesMājās ietvaros katra skola izvēlējās vienu mācību platformu, lai neradītu apjukumu skolotāju un vecāku vidū. Sadarbojoties un cits citam palīdzot, skolotāji mēģināja tikt galā ar jaunajiem izaicinājumiem.

Aptaujājot skolu direktorus, izrādījās, ka skolēniem samērā ātri izdodas pielāgoties mācībām mājās, viņi pat saskata zināmas priekšrocības, mācoties attālināti. Atklājās arī tas, ka liela daļa ģimeņu, kurās ir bērni, nevar nodrošināt visiem skolas vecuma bērniem klēpjdatorus, viedtālruņus vai kādas citas ierīces ar interneta pieslēgumu skolas uzdevumu pildīšanai. Ministrijas veiktā aptauja parādīja, ka 3% Latvijas skolēnu mājās nav viedierīču ar interneta pieslēgumu. Samērā īsā laikā tika uzsākti divi projekti. Pirmais – skolēnu nodrošinājums ar viedierīcēm un interneta pieslēgumu. Otrais – projekts Tava klase jeb mācību stundu pārraides divos Latvijas televīzijas kanālos.

5000 viedierīces ar interneta pieslēgumu

Izglītības un zinātnes ministrijas aicinājumam atsaucās divi lielākie mobilo sakaru tīklu operatori Latvijā. Bite Latvija un Latvijas Mobilais Telefons bija gatavi gan ziedot, gan par vairumtirdzniecības cenām pārdot 5200 viedtālruņu un planšetdatoru. Šie divi mobilo sakaru tīklu operatori nodrošina arī interneta pieslēgumu ierīcēm trīs mēnešus par brīvu. Ministrija viedierīces ļoti īsā laikā nogādāja skolās, bet skolu direktori parūpējās, lai tās sasniegtu katru skolēnu, kuram ierīce nepieciešama. Turpmāk šīs viedierīces būs tās pašvaldības īpašums, kurā skola atrodas.

Divi televīzijas kanāli 3 nedēļās

Attālinātās mācības ir samērā liels izaicinājums skolotājiem, kam darba apjoms krietni pieaudzis. Lielākā daļa skolotāju tiek galā labi, tomēr ir svarīgi, lai ikkatrs Latvijas skolēns saņemtu kvalitatīvu attālināto mācību saturu un skolotājs neizdegtu.

Lai atvieglotu skolotāju darbu, kā arī rūpētos par vienlīdzīgu izglītības kvalitāti katram skolēnam Latvijā, Izglītības un zinātnes ministrija uzsāka darbu pie projekta Tava Klase. Ļoti īsā laikā – trīs nedēļās – tika izveidota TV filmēšanas grupa, apzināti skolotāji, kas gatavo TV stundas un filmējas. No 6. aprīļa divos Latvijas TV kanālos tiek pārraidītas vairāku mācību priekšmetu stundas. 1. – 4. klases skolēni var vērot stundas matemātikā, latviešu valodā, angļu valodā un citos priekšmetos no plkst. 9.00 – 13.40. Otrs TV kanāls nodrošina mācību stundas 5. un 6. klasei. Abi kanāli ir pieejami bez maksas 97% Latvijas teritorijas. Pēc Lieldienām stundu satura plāns kļuva pieejams nedēļu iepriekš, lai dotu skolotājiem iespēju jau laikus savas nodarbības pielāgot TV stundām. Mācību stundas tiek veidotas arī vecākām klasēm.

Skolēniem mācību satura apguvi plānot palīdz iespēja stundas straumēt: https://www.tavaklase.lv/ un ierakstus noskatīties jebkurā sev izdevīgā laikā.

Tava klase mācību stunda ilgst 20 minūtes. Stundas veidotas pēc jaunajām mācību satura programmām Skola 2030, ievērojot mācību mērķus un sasniedzamos rezultātus. Plānošanā ņemta vērā starppriekšmetu saikne, to visu pielāgojot TV formātam. Skolotāji, metodiķi un citi profesionāļi, kas iesaistīti projektā, dāsni dalās savā pieredzē un filmējas. Matemātika, dabaszinības, latviešu valoda, angļu valoda, robotika – tie ir tikai daži no mācību priekšmetiem, ko iespējams skatīties Tavā klasē. Sports un kopdziedāšana paredzēta visiem 1. – 6. klašu skolēniem.

Televīzijas projekta Tava klase tapšanā iesaistīta Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar skolēnu vecāku iniciatīvas grupu Vecāki par labāku izglītību. Katru dienu, ieskaitot sestdienas un svētdienas, filmēšanas grupas vairāku cilvēku sastāvā filmē mācību stundu materiālu, kas jau nākamajā nedēļā tiek pārraidīts divos TV kanālos. Skolotāji uz filmēšanu brauc no Bauskas, Cēsīm un citām Latvijas pilsētām. Ministrijas darbinieki koordinē stundu sarakstu, informē skolas, vecākus un sabiedrību, piesaista pazīstamus mūziķus, kas no ekrāna uzrunā skolēnus un ar savu personīgo stāstu motivē mācīties. Šis projekts ir unikāls visā Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā.

Esmu pārliecināts, ka gan 5000 viedierīču un interneta pieslēguma nodrošinājums skolēniem, gan arī TV projekts Tava klase būs veiksmes stāsts, kas pierādīs Latvijas izglītības sistēmas spēju pielāgoties Covid-19 izraisītajai ārkārtējai situācijai un īsā laikā nodrošinot kvalitatīva mācību satura pieejamību attālināti ikvienam skolēnam.

Reinis Znotiņš,
Saeimas deputāts,
Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs
2020. gada 4. aprīlīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com