Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pirmizrāde filmai „Laiki. Cylvāki. Volūda“

Par politisko varu attieksmi pret latgaliešu valodu

Laikraksts Latvietis Nr. 594, 2020. g. 28. apr.
Vineta Vilcāne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Filmas afiša.

Filmas uzņemšanas procesā. No kreisās: Valentīns Lukaševičs un Arnis Slobožaņins. FOTO Publicitātes foto.

27. aprīlī internetā un 2. maijā Latvijas Televīzijā pirmizrādi piedzīvos jaunākā latgaliešu dokumentālā filma Laiki. Cylvāki. Volūda. Tā stāsta par dažādu Latvijā pastāvējušu politisko režīmu attieksmi pret latgaliešu valodu un centieniem ierobežot tās lietojumu laika periodā no 1920. līdz 1960. gadam.

Pilnmetrāžas dokumentālā filma Laiki. Cylvāki. Volūda izstāsta Latvijas vēsturē mazāk zināmus notikumus un atklāj piemirstus, bet varbūt arī apzināti aizmirstus, faktus, kas parāda politisko režīmu attieksmi pret Latgales latviešiem un latgaliešu valodu. Filma arī atklāj latgaliešu likteņus un viņu veikumu cīņā par savas valodas saglabāšanu, reizēm arī bezdarbību, iespēju neizmantošanu un pašu kļūdas. Dokumentālais stāsts sākas ar 1920. gadu, kad pēc uzvaras Neatkarības karā Latgalē bija iestājies miers un sanāca Satversmes sapulce, un noslēdzas ar 1960. gadu, kad okupētajā Latvijā tika pārtraukta desmitgadēm pastāvējusī iespieddarbu izdošana latgaliski.

„Dokumentaluo filma „Laiki. Cylvāki. Volūda“ aptver 40 godus ilgu laika pūsmu. Taišni itymā laika pūsmā var rast daudzys atbiļdis iz vaicuojumim, parkū ar tevi, ar mani, ar puorejim latgalīšim ir nūtics taišni tai, kai ir nūtics. Parkū mes asam taišni tī, kur mes asam,“ saka filmas producents un režisors Arnis Slobožaņins.

Kā atzīst A. Slobožaņins, filmu nav viegli skatīties, tā ir piesātināta, daudzšķautņaina un skarba. Filmas veidotāji aicina to noskatīties ikvienu latgalieti un Latvijas iedzīvotāju, lai labāk izprastu latgaliskuma sarežģīto vēsturi, latgaliešu vēlmi lietot savu valodu un prasību latgaliešu valodai ierādīt pienācīgu vietu šodienas Latvijā.

Filmas Laiki. Cylvāki. Volūda pirmizrāde būs 27. aprīlī, Latgales kongresa dienā, plkst. 19.00 internetā, biedrības Latgolys Producentu grupa kontos Facebook un Youtube: https://ej.uz/LPGFacebook un https://ej.uz/LPGYoutube. Savukārt televīzijas pirmizrāde būs 2. maijā plkst. 12.30 LTV1. Filmas treileris: https://vimeo.com/394714464

Dokumentālā filma ir veltīta dziesminiekam un latgaliešu rokraksta grāmatniecības pārstāvim Andryvam Jūrdžam, godinot izcilo latgalieti 175 gadu jubilejā. Filma veidota latgaliešu valodā, bet tai būs pieejami subtitri latviešu literārajā valodā un angļu valodā.

Filmas idejas autors un līdzproducents ir ASV dzīvojošais latgalietis, mecenāts un Latvijas goda konsuls Teksasas štatā Pīters Aloizs Ragaušs. Režisora un producenta pienākumus veicis Arnis Slobožaņins, kurš arī iepriekš veidojis Latgales vēsturei veltītas filmas. Par video, skaņu un montāžu rūpējies Ivars Utināns. Filmas stāstu papildina ekspertu – Lidijas Leikumas, Valtera Ščerbinska, Henriha Soma un Valentīna Lukaševiča komentāri. Savu roku vēsturiskā stāsta tapšanā pielikuši arī Guntis Rasims, Māris Susējs un Tenis Bikovskis.

Vineta Vilcāne
„Latgalīšu kulturys ziņu portala lakuga.lv“ redaktore
Rēzeknē, 20.04.2020.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com