Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valoda, valodiņa...

KAS ar KURU sasatika...

Laikraksts Latvietis Nr. 593, 2020. g. 22. apr.
Sanita Dāboliņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DabolinaSanita

Sanita Dāboliņa.

Palīgteikuma ievadīšana: KAS vai KURŠ? Attieksmes vietniekvārdi kas un kurš (arī kura, kāds, kāda, turklāt visos locījumos) ievada palīgteikumu un norāda uz attieksmi starp teikuma daļām.

Kad kuru lietot?

Tēma ir plaša. Laika gaitā valodnieki ieteikuši vairākus principus, kā šie vietniekvārdi lietojami – kādas sakarības pastāv, taču reti kurš no tiem valodas lietojumā ir nostiprināts, reizēm tie ir pat pretrunīgi. Dažus atgādināšu.

Vietniekvārdam kas ir vispārīgāka nozīme, kurš – konkrētāka, tātad vispārinot lietojam kas, konkretizējot – kurš (konkretizējot pazīmi – kāds). Ja neveidojas pārpratums, lietojam kas, tas ir arī īsāks.

Parasti vietniekvārdu kas neizmanto ģenitīvā, jo tas sākotnēji var maldināt apstākļa vārda dēļ, savukārt lokatīva vietniekvārdam kas nav, tādējādi ģenitīvā un lokatīvā izmantojami vārda kurš locījumi. Vārdu kurš biežāk lieto arī kopā ar prievārdiem.

Vienlīdzīgos palīgteikumos, pat ja locījumi atšķiras, izmanto vai nu vārdu kas vai kurš (nevis viena palīgteikuma ievadīšanai vienu, otra – otru); pakāpeniski pakārtotos palīgteikumos vispirms lieto vienu, tad otru. Nevajadzētu veidot saliktus teikumus ar garām, grūti uztveramām pakāpeniski pakārtotu palīgteikumu virknēm.

Sanita Dāboliņa
Laikrakstam „Latvietis“

#latviešuvaloda
#dzimtāvaloda
#rakstītprieks
#komunikācijakākvalitātesinstruments
#ceļāuztavugrāmatu
#valodairkāupe
#rakstiAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com