Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Grāmata par Vidzemes pulku

„...nedaudz novēlota parāda atdošanu mūsu streļķiem“

Laikraksts Latvietis Nr. 375, 2015. g. 28. aug.
Indulis Zvirgzdiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Grāmatas atvēršanas publika. FOTO Indulis Zvirgzdiņš.

Pie Latvijas karoga godasardzē jaunsargi, pie grāmatām – puiši strēlnieku formās. FOTO Indulis Zvirgzdiņš.

Namejs Zeltiņš un Vecpiebalgas zēni. FOTO Indulis Zvirgzdiņš.

Latviešu strēlnieku bataljonu formēšanas simtgadi ik pa laikam atgādina kāds pasākums. Vecpiebalgā 12. augustā tāds bija atvaļinātā pulkveža Jāņa Hartmaņa grāmatas 4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulks 1915-1917 atvēršana. Tā notika pulka kādreizējā komandiera pulkveža Anša Zeltiņa (1863-1942) dēla, RTU profesora Nameja Zeltiņa 80. dzimšanas dienā. Kā izdošanas finansētājs N. Zeltiņš sagādāja dāvanu grāmatas veidā katram pasākuma dalībniekam, un to nebija maz. Vai nav lieliski – apdāvināt citus savā goda dienā!

Līdz šim pārsvarā lasīti vispārinātāki apkopojumi par strēlniekiem vai atsevišķām kaujām, izdotas gan atsevišķu kareivju un virsnieku atmiņas, kas uz kādu atsevišķu vienību attiecas. J. Hartmaņa darbs šai ziņā pirmais apcerējums. Pēcvārdā autors saka: „Grāmata nav zinātnisks pētījums, ne arī klasisks literārs darbs. Esmu centies pēc iespējas populārāk ar atmiņu un dokumentu fragmentu iestarpinājumiem izskaidrot 4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka gaitas Pirmajā pasaules karā. Pie strēlnieku kauju aprakstiem esmu pieminējis arī pašus karavīrus, jo viņi nenoliedzami ir galvenās personas skarbajos kara virpuļos.

... Darbu uzskatu kā nedaudz novēlota parāda atdošanu mūsu streļķiem, jo iepriekš netika izdota neviena grāmata par atsevišķa strēlnieku pulka vēsturi.“

Bataljona formēšana sākās 1915. gada septembrī Rīgā, apmācībām to pēc laika pārcēla uz Tērbatu. Kopš 1916. gada sākuma bataljona karavīri atradās Rīgas frontē Smārdes apkārtnē starp Ķemeriem un Tukumu, smagākās kaujas gan piedzīvoja Tīreļpurvā gada beigās. 1917. gada augustā, kad strēlnieku galvenās cīņas norisa pie Mazās Juglas ar vācu spēkiem, kas forsēja Daugavu starp Salaspili un Ogri, 4 pulks aizkavēja pretiniekus pie Olaines.

Iespieddarbs nav paredzēts pārdošanai veikalos, to dāvinājumā saņems armijas vienības, bibliotēkas, skolas. Autors saka, ka itin drīz teksts būs lasāms arī viņa veidotajā portālā www.latviesustrelniekusaraksts.lv. Tur jau var iepazīties ar grāmatām par Nāves salas aizstāvēšanu un kaujām pie Mazās Juglas.

Netālajā Mēdzūlā dzimušais vēlākais karavīrs Ansis Zeltiņš savulaik mācījies Vecpiebalgas Draudzes skolā, kas ir tagadējās vidusskolas priekštece. Pagājušajā rudenī pie skolas nama atklāja piemiņas zīmi pulkvedim, toreiz arī Namejs Zeltiņš rosinājis Jāni Hartmani sagatavot grāmatu par 4. pulku. Tam bijušas ilgas iestrādes dažādās dokumentu krātuvēs Latvijā, arī Krievijas Valsts kara vēstures arhīvā. Vidzemes vārds nenozīmē, ka pulkā bija viena novada puiši. Pulku nosaukumā parādījās arī Kurzeme un Zemgale, pilsētas Bauska, Rīga, Tukums un Valmiera, kā arī Daugavgrīva (bataljonu formēšana sākās Daugavgrīvas cietoksnī). Agrārreformas laikā saņemto saimniecību Zaļenieku pagastā kādreizējais strēlnieku pulka komandieris, Lāčplēša ordeņa kavalieris A. Zeltiņš nosauca par Vidzemes Strēlniekiem.

Ne visi zina, ka Dvēseļu puteņa sarakstītājs Aleksandrs Grīns dienēja 4. pulkā. Viņš rakstīja kā notikumu līdzdalībnieks par paša piedzīvoto. Jānim Hartmanim tas ir vēsturnieka un arī militārdarbinieka atskats.

Lielu daļu grāmatā ievietoto fotoattēlu uzņēmis Jānis Glīznieks (arī Glīzdenieks), kas dienēja Vidzemes bataljonā. 1895. gadā Līvānos dzimušais vīrs divdesmitajos gados bija fotogrāfs Madonā, vēlāk viņa pēdas zūd. Taču kara laika uzņēmumi ir novērtējama liecība par strēlnieku gaitām, arī gūstu pie vāciešiem 1917.-1919.gadā.

Indulis Zvirgzdiņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com