Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sievietes veiksmīgāk melo nekā vīrieši!

„Kā saprast ķermeņa valodu“

Laikraksts Latvietis Nr. 374, 2015. g. 19. aug.
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
ALB

Adelaides Latviešu biedrību

Pēc referāta. No kreisās: ALB priekšsēde un literāro pēcpusdienu rīkotāja Astra Kronīte, referente Dr. Ilga Vēvere, prāvests Dr. Jānis Priedkalns, Gunta Rudzīte. FOTO Imants Kronītis.

Literārā pēcpusdiena ALB namā svētdien, 16. augustā Dr. Ilga Vēvere savu referātu bija nosaukusi Kā saprast ķermeņa valodu ar subtitru Kā atminēt sarunu biedra domas pēc viņa stājas un kustībām.

Ne vienmēr tas, ko cilvēks saka vārdos, saskan ar to, ko pauž viņa stāja, un parasti viņš pats nemaz neapjēdz, ka viņa ķermenis viņu nodod. Pat ja viņa vārdi skan pozitīvi, negatīvisms redzams viņa rokās, kājās, kustībās, acīs. Viņš melo.

Neverbāli, t.i., bez valodas var izteikties ļoti skaidri. To pierādīja jau pirmie mēmo filmu aktieri, kā Čārlijs Čaplins ar savas sejas izteiksmēm un kustībām. Ir pierādīts, ka pat lietojot valodu, 55% no visas komunikācijas notiek neverbāli; vajag tikai mācēt šo ķermeņa valodu lasīt. Pavisam vienkāršs piemērs ir smaids; katrs saprot, ka cilvēks, kurš smaida, ir priecīgs, draudzīgs, bet saraukta piere nozīmē dusmas vai bēdas.

Vislabākie melotāji esot politiķi, juristi, aktieri, lietoto automobiļu pārdevēji un TV komentētāji, jo viņi māk saskaņot savus vārdus ar žestiem un viltot draudzību un sirsnību. Ir arī ievērots fakts, ka jo augstāks ir personas statuss sabiedrībā, jo viņš rāmāk izturas un mazāk kustas. Karaļi, diplomāti, dižciltīgas personas ir iemācījušies savas kustības ierobežot, lai tās nevar viņu īstās domas nodot. Viņi zina, kā turēt rokas, kā sēdēt, stāvēt, kur un kā skatīties, lai publika nevarētu viņu žestus lasīt. (Senos laikos dižciltīgie ļaudis pat valkāja maskas un Ķīnā krāsoja baltas sejas, lai viņu sejas izteiksmes nevarētu nolasīt.) Visvieglāk melošana padodas pa telefonu, jo tur jāsavalda tikai balss.

Katram cilvēkam ir savas tuvības zonas, kuru neievērošana var izraisīt pārpratumus un nepatikšanas. Intīmā zonā, kas ir 14 – 46 cm no ķermeņa, drīkst iekļūt tikai vistuvākie radi un mīļākie. Personālā zona ļauj tuvoties 46 – 120 cm attālumā tiem, ar kuriem mums nav intīmas attiecības, bet tomēr laba draudzība. Sociālā zonā iekļūst pat pasveši cilvēki, ja tie netaisās tuvāk par 1,2 metriem. Publiskā zona sākās no 3,6 m un tā attiecas jau uz svešiem ļaudīm.

Ir interesanti novērot svešus cilvēkus pieblīvētā liftā. Nedrīkst sarunāties, jāizvairās no acu kontakta un jātaisa neitrāla, bez emocijām seja. Drīkst tikai vērot stāvu numurus. Šādā veidā katrs lifta pasažieris ievēro savu un citu pasažieru autonomiju.

Pārāk liela tuvība no sveša cilvēka tiek uztverta kā personīgs drauds, jo tas ir iebrukums intīmā zonā. Policija, pratinot kādu aizdomās nonākušu cilvēku, iesēdinās viņu krēslā bez roku atbalstiem un draudīgi piestāsies viņam ļoti tuvu un turpinās pratināt varbūt pat ar draudīgiem roku žestiem. Kamēr viens pratina, cits aiz stikla novēro aizdomās turētā ķermeņa valodu un dod pratinātājam padomus kā rīkoties. Ar šādiem paņēmieniem nav grūti salauzt jebkuru pretestību.

Jo lielākā plašumā cilvēks audzis, jo vairāk viņam vajag savu personīgo kustības brīvību. Ļoti cieši apdzīvotās zemēs cilvēki ir pieraduši būt viens otram daudz tuvāk nekā zemēs, kur iedzīvotāju skaits nav tik liels. Rietumu tūristi, kas nonāk Āzijas zemēs, var justies neveikli, kad vietējie drūzmējās un pienāk pārāk tuvu. Gudrs tūrists pirms tikšanos ar svešu kultūru mazliet iepazīstinās sevi ar katras zemes tikumiem un parašām, lai nenotiek pārpratumi. Kas vienā zemē ir normāls attālums, citur jau ir pārmērīga uzbāzība.

Bet kā paliek ar tām melīgām sievietēm? Ja negodīgai sievai slēpjami nedarbi, viņa turēs rokas kabatās, kad vīrs vaicās, kur viņa pavadīja nakti, un acīs viņam neskatīsies. Ja skatīsies, tad daudz vairāk blisinās, nekā normāli. Varbūt pat nosvīdīs, vai nosarks. Taču sieviete biežāk apmāna vīrieti, jo vīrieši žestus neievēro, tikai klausās uz vārdiem, turpretim sievietes ir daudz labākas novērotājas, kurām žesti un pat mikrožesti nepaiet garām tik viegli, un vīrs sievu tik viegli nepiemānīs, kā sieva vīru.

Ko cilvēks sasveicinoties izsaka ar savu rokas spiedienu? Ja roka ir mīksta, ļengana, varbūt viņš ir vājš un neuzstājīgs, bet var arī būt, ka viņam rokas jāsaudzē, kā, piemēram, ķirurgam vai vijolniekam. Ja viņš saņem otram vienu roku savās divās, vai uzliek vienu roku otram uz pleca, viņš grib izrādīt lielāku sirsnību, nekā viņš īstenībā jūt. Tā bieži rīkojās politiķi pirms vēlēšanām, tiekoties ar saviem vēlētājiem. Mācība? Uzmanies!

Šeit ir minēti tikai daži piemēri, kurus Dr. Vēvere piesauca savā ļoti interesantajā un saistošā referātā. Gribējās dzirdēt vēl un vēl, bet izrādījās, ka šodien iztirzāta ir tikai temata pirmā daļa, un paredzēti vēl divi turpinājumi, kur trešā lekcija būs par flirtu. Uz to noteikti jāaiziet!

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com