Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Izstāde ir lieliska!

Laikraksts Latvietis Nr. 371, 2015. g. 31. jūlijā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Izstādes kopskats. FOTO Māris Brancis.

Haralds Norītis. FOTO Māris Brancis.

Laimonis Mieriņš. FOTO Māris Brancis.

Rita Grendze. „Luizei“. 2013. FOTO Māris Brancis.

Pirmajā sestdienā pēc Jāņiem – 27. jūnijā Pasaules latviešu mākslas centra galerijā Cēsīs atklāja otro diasporas izstādi, ko veido jaunākie dāvinājumi. Tā vismaz vēsta daži laikraksti. Par to, kas šoreiz izstādīts, izstādes anotācija klusē – tā joprojām aicina iepazīties ar Gerdas Rozes, Māra Raudziņa un citu mākslinieku darbiem, ko galerija ieguvusi agrāk un ko skatījām veselu gadu Cēsīs.

Pēc maniem aprēķiniem jaunajā izstādē izlikti 25 autori – no Lielbritānijas vienīgi Laimonis Mieriņš, citi no Austrālijas, ASV un Kanādas.

Ekspozīcija iznākusi ļoti iespaidīga un pārliecinoša. No vienas puses, autori pārstāvēti ar vairākiem darbiem un tādēļ nerada sadrumstalotības iespaidu. Un, ja arī kādam ir tikai viens opuss, tad lielākoties tas ir augstā mākslinieciskā līmenī. Sevišķi iepriecinoši, ka daļa mākslinieku veikuma Latvijā nav iepriekš redzēta, piemēram, Veltas Dzirnes, Jāņa Šenberga, Rutas Smilškalns, Imanta Lapiņa, Ineses Birstiņas un dažu citu darbi.

No otras puses, izstādei smagsvars ir divi jauni (blakus trešajam, kas palicis zālē no iepriekšējā gada) tēlnieka Jāņa Mintika (ASV) skulpturālie veidojumi. To monumentalitāte un vērienīgums paceļ kopējo izstādes vērtību latiņu. Telpu piestrāvo grandiozs mākslinieka iekšējais spēks un domāšanas dziļums. Tas galerijai ir ārkārtīgi vērtīgs guvums.

Tikpat nozīmīgs ir Ritas Grendzes (ASV) 2013. gada tapušais veltījums Luīzei, kurā ir tuvu pie simts dažāda apjoma metāla sašķeltas un atkal savienotas sfēras (bumbas), nobērtas uz grīdas, liekot padomāt, ko māksliniece grib pavēstīt. Gadu vecāka ir Ginta Grīnberga (ASV) skulptūra Drauds (angļu variantā – Saber Rattler), ko veido atrasti metāla priekšmeti un detaļas. Kopā salikti jaunā kombinācijā, tie runā par sociāli nozīmīgu tēmu – naidīgu, militāri noskaņotu cilvēku draudiem sabiedrībai, valstīm, pat cilvēcei kopumā. Kompozīcija ir vienkārša, bet izteiksmīga, detaļās precīza. Veiksmīgs ir arī apgaismojums – ēnas uz sienas darbam piedod idejiskās asociācijas.

Ievērojams ir Annas Annuss-Hāgenas (ASV) dāvinājums – trīs darbi, kuri arī bieži darināti no dažādiem priekšmetiem. Šīs kolāžas metālā ir daudznozīmīgas, piesaista ar domas asumu un jūtīgo attieksmi pret pasauli. Māksliniece pievērš arīdzan uzmanību krāsai, kas papildina tēla lasījumu. Viņai tikpat svarīgs ir rāmis, kas turpina darba pamatideju.

Turpretim Zanes Treimanes (ASV) veidojumi kokā ir dekoratīvi skaisti, asprātīgi, kompozīcijā sarežģīti, parasti vienā tonalitātē. Gluži pretējs ir Intas Goddard (Austrālija) darbs Mazas podziņas – ne piespraušanai (2007), kas izceļas ar minimālistisku formu, skaidrību un precizitāti. Ļoti izteiksmīgs ir vieglais tonējums. Ar atrastiem priekšmetiem strādā arī Inese Birstiņa (ASV), piedodot tiem jaunu jēgu. Diptihu Pāris. II (1999) veido asamblāža un fotogrāfija. Krista Svalbonas (ASV) galerijai atvēlējusi keramikas darbu Pagātnes analīze (2007), kurā būtiskas ir daudznozīmīgas detaļas un izpildījums.

Vienīgā foto māksliniece izstādē ir Ivonne Vāra (Vaar, Kanāda). Viņa uzdāvinājusi galerijai tos attēlus, ar kuriem viņa ieguvusi atzinību pasaules foto vēsturē – gandrīz vai mistiskas gaismas apspīdētos pilsētas arhitektūras ritmus, kur kā neparasts elements ielaužas daba un cilvēks. Viņai ir svarīgas detaļas.

Neskartā daba ir Daces Birkhans (Kanāda) eļļas gleznas Purvs centrā. Velta Dzirne (Kanāda) mūsu priekšā atklāj sievietes pasauli – ļoti maigu, trauslu, reizē spēcīgu, bieži dekoratīvi krāšņu un harmonisku.

Gleznieciski izteiksmīgs ir Imanta Lapiņa (Kanāda) Drēzdenes tepiķis (2012). Emociju un tēlu pārpilni ir Lidijas Dombrovskas-Larsenas (Austrālija) 2006. gadā gleznotie Plūdi un trīs gadu jaunākais Vulkāns, kas apliecina mākslinieces spēcīgo iekšējo enerģiju un gaišo pasaules uztveri.

Marka Rotko glezniecības iespaidus varam atrast Marka J. Barena (ASV) darbā Tēli uz sienas (1997) un Visvalža Reinholda (Kanāda) Ausmā, kas izceļas ar maigo kolorītu, izteiktām faktūrām un vienkāršību, kā arī iekšēju monumentālismu. Ar triju toņu krāsu laukumu atturīgo eleganci un līgano, rāmo ritmu, kas piedod iekšēju spēku, izceļas Haralda Norīša (Austrālija) akrila gleznojums Ingress 1 (2003).

Rutas Smilškalns (ASV) Spoles (2005) pievelk ar jūtīgo krāsu pielietojumu un mierīgiem ritmiem. Kaut arī Dagmāras Igales (ASV) abstraktās gleznas ir nelielas, taču to krāsu jūtīgajos kārtojumos un ritmos paslēpts liels garīgais spēks, kas izpleš fiziskos izmērus. Darbos valda siltie toņi un apcerīga harmonija. Krāsu saskaņa nomierina un dod pat siltu garīgu veldzējumu.

Bet Juris Aleksandrs Kaķis (ASV) spridzina krāsas, tās uzšķaidīdams vai ļaujot tām brīvi tecēt pa gleznas virsmu. Krāsu priekam ļaujas arīdzan Valda Ostreihere (Oestreicher) (Kanāda), bet krāsas viņa ar apdomu kārto, strādājot pie savām klusajām dabām. Tām piemīt estētiska elegance un iekšēja harmonija.

Vēl gleznas dāvinājusi Valda Zobens un Andris Leimanis (abi Kanāda).

Dzīvespriecīgi ir Mārtiņa Gaujas (Austrālija) krāsu zīmējumi – koši, dekoratīvi, dzīvi apliecinoši. Pilns traģisma ir veltījums Jānim Pauļukam – stāsts par radoši dedzīga cilvēka dzīves dramatismu.

Latvijā maz zināma ir Jāņa Šenberga daiļrade, turpretim Austrālijā viņš ir viens no iecienītākajiem latviešu izcelsmes māksliniekiem, kurš bieži strādā ar lielām formām, tādēļ ir patīkami Cēsīs sastapties ar viņa 1997. gadā tapušo veltījumu Melburnai, celtnēm un dažādām konstrukcijām pieblīvētu modernās pasaules skatījumu.

Turpretim Laimoņa Mieriņa (Lielbritānija) daiļradi labi pazīst dzimtenē. Ja pirmajā izstādē pagājušajā gadā Cēsīs iepazināmies ar viņa abstraktajām gleznām, tad šoreiz eksponēti vairākos periodos zīmētie sieviešu akti. Tie apliecina viņa zīmētāja meistarību, kas atgādina par Anrī Matisa (Henri Matisse) līniju tvirtumu.

Pasaules Latviešu mākslas savienība ir uzsākusi Latvijai ļoti vērtīgu darbu – savākt latviešu diasporas gleznas, grafikas, skulptūras, fotogrāfijas un citus mākslas veidus Cēsīs. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs glabā lielisku diasporas kolekciju, taču tajā trūkst ļoti daudzu autoru daiļdarbu. Iegādei naudas tam trūkst. Jādomā, ka tad, kad paveikta būs arī Cēsu galerijas jeb izstāžu zāles otrā kārta, pienāks diena, kad Pasaules Latviešu mākslas savienība ne tikai aicinās ziedot, bet arī pati varēs pirkt, uzsāks arīdzan pētniecisko darbu.

Tajā pat laikā Pasaules Latviešu mākslas savienības mājas lapā – vismaz es neatradu – trūkst ziņu kā par iepriekšējo, tā par šo izstādi (ir tikai par centra atklāšanu Cēsīs). Varbūt kur citur atrodama informācija? Ar to gribu teikt, ka nepietiek, ka izstāžu zāli atver un sarīko kādu darbu kolekcijas skati. Jārūpējas par to, lai šo lielisko izstāžu zāli zinātu arī citviet Latvijā, citādāk Cēsīs, ja pavaicājam garāmgājējiem turpat netālu no galerijas par tās atrašanos, maz kuri zina, kur to meklēt. Diasporas mākslas izstāžu zāle jāieved Latvijas kultūras un mākslas dzīves apritē. Bez tā tās pastāvēšana notiek tukšgaitā – sevi apmierinām ar paveikto, uzsitam sev uz pleca, sak, lūk, cik mēs esam lieli malači! Taču tālāk? Tagad vismaz pavasara, vasaras un rudens mēnešos ir zāles uzraudze, kura atver galeriju un aizslēdz pēc noteiktām stundām.

Cēsīs ir mākslas vēsturnieki, kuri varētu palīdzēt. Varbūt jāsameklē kāds students Latvijas Mākslas akadēmijā, kurš studē un ar laiku pārņemtu rokās šo darbu, ja neatrodas piemērots cilvēks no diasporas? Te varētu lieti derēt kāda stipendija, kas finansē jauna cilvēka studijas un sagatavo profesionālam darbam ar diasporas mākslu.

Pieņemu, ka šāds stāvoklis ir pārejoša parādība – patlaban dienas kārtībā ir ēkas otrās kārtas remonts un kolekcijas glabātavas izbūve, taču par nākotni jādomā jau tagad.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com