Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pieci galvenie ieguvumi

Ko Latvijai sniegs ASV un ES brīvās tirdzniecības līgums?

Laikraksts Latvietis Nr. 369, 2015. g. 14. jūlijā
Tija Ezeriņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Kakulis

Arnis Kākulis.

Eiropas Komisija turpina sarunas ar bloka lielāko tirdzniecības partneri ASV, lai vienotos par vērienīgu brīvās tirdzniecības līgumu jeb Transatlantisko tirdzniecības un investīciju partnerību (TTIP), no kā būtiski iegūs uzņēmēji un patērētāji gan ES, gan ASV. Jaunā partnerība veicinās ekonomikas izaugsmi abās Atlantijas okeāna pusēs.

Arī otrajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā, kas 10. jūlijā norisināsies Rīgā, šis būs viens no centrālajiem jautājumiem: kā Latvijas uzņēmumiem visefektīvāk izmantot priekšrocības, ko sniedz jau noslēgtais brīvās tirdzniecības līgums ar Kanādu un izstrādes stadijā esošais līgums ar ASV.

Ko no šīs partnerības iegūs Latvijas ekonomika? Stāsta Ārlietu ministrija un Amerikas Tirdzniecības palātas Latvijā prezidents Arnis Kākulis:

1. Palīdzēs Latvijas uzņēmumiem eksportēt uz ASV un piesaistīs investīcijas

Līgums palielinās tirdzniecību starp Latviju un ASV un palīdzēs piesaistīt tiešās ārvalstu investīcijas. Latvija kļūtu vēl pievilcīgāka investoriem, kuri meklē vietas ar prognozējumu uzņēmējdarbības vidi, pievilcīgām darbaspēka izmaksām, labu infrastruktūru un sakārtotu loģistiku.

Arī eksports no Latvijas uz ASV kļūs krietni vienkāršāks. Piemēram, šis līgums novērsīs divkāršo kontroli, testēšanu vai atšķirīgas tehniskās prasības, saglabājot augstu kvalitāti. Īpaši tas attieksies uz Latvijā ražotiem koksnes izstrādājumiem, elektroniskajām un medicīnas ierīcēm u.tml.

2. Latvijas uzņēmumi gūs labumu no muitas nodokļu atcelšanas

Latvijas pārtikas ražošanas, tekstilrūpniecības, IT, farmācijas nozares un citi uzņēmumi, kuriem darbības nodrošināšanai nepieciešamas ASV preces un pakalpojumi, gūs labumu no tarifu un ne-tarifu barjeru atcelšanas vai pazemināšanas. Lai gan šobrīd importa tarifi starp ES un ASV nav augsti, to pilnīga atcelšana ļaus būtiski paplašināt uzņēmējdarbību pārtikas rūpniecības, tekstilrūpniecības, mašīnbūves un citās ražošanas jomās.

3. Lielākie ieguvēji – mazie un vidējie uzņēmumi un piegāžu ķēžu dalībnieki

Mazie un vidējie uzņēmumi no ASV un ES līguma iegūs visvairāk – tas paplašinās to iespējas un radīs jaunas darba vietas. Pašlaik eksportam uz ASV pastāv šķēršļi, kurus TTIP palīdzēs novērst. Tas ir īpaši svarīgi Latvijai, jo 90% no eksporta uzņēmumu kopskaita ir mazie un vidējie uzņēmumi, kas nodrošina vairāk nekā pusi no kopējās eksporta vērtības uz ASV.

Ieguvēji būs arī piegāžu ķēžu dalībnieki – Latvijas uzņēmumi, kas uz ASV netieši eksportē izejvielas un komplektējošās detaļas, tās piegādājot Eiropas lielākajiem ražotājiem, kuri tālāk gatavo produkciju nogādā ASV.

4. Zemākas cenas, lielāka izvēle un augstāki standarti patērētājiem

Tirdzniecības līgums ļaus Latvijas patērētājiem saņemt plašāku preču un pakalpojumu klāstu un nodrošinās zemākas cenas visdažādākajos sektoros, jo samazināsies produktu testēšanas un sertifikācijas laiks un izmaksas. Uzņēmumi varēs vairāk pievērsties inovatīvu produktu izpētei un ražošanai, kā arī pazemināt preču cenas. Arī iepirkšanās internetā kļūs ērtāka.

ASV un ES sadarbība regulatorajā jomā veicinās augstus standartus patērētāju un vides aizsardzībā. Līgums palīdzēs harmonizēt dažādos standartus, atvieglojot procesus, vienlaikus gan ASV, gan ES paturēs tiesības uz atšķirīgu viedokli jomās, kur pušu uzskati ir dažādi. Līgums nemainīs Latvijas likumus, piemēram, attiecībā uz liellopu gaļu, kuru audzēšanā izmantoti hormoni, vai ģenētiski modificētiem organismiem.

5. Nostiprinās ASV un ES lomu pasaulē un mazinās ģeopolitiskos riskus

ES un ASV transatlantiskā partnerība varētu kļūt par platformu un paraugu, uz kuras bāzes tiek gatavoti jaunās paaudzes līgumi, kas nākotnē varētu tikt slēgti arī starp citām pasaules valstīm, piemēram, Indiju un Ķīnu.

TTIP būs milzīga stratēģiska ietekme uz ģeopolitiku un ekonomisko drošību. Ģeopolitikas risku mazināšanas kontekstā būtisks ir enerģētikas jautājums, jo ASV šobrīd eksportē energoresursus uz valstīm, ar kurām tai noslēgti brīvās tirdzniecības līgumi. Ja tiktu atcelti esošie sašķidrinātās gāzes un naftas eksporta ierobežojumi no ASV, tiktu būtiski stiprināta ES enerģētikas drošība un samazinātas energoresursu cenas.

Kopš sarunu uzsākšanas 2013. gada jūlija ir notikušas deviņas TTIP sarunu kārtas. Nākamā kārta notiks Briselē 13.–17. jūlijā. Sarunas paredzēts noslēgt ASV prezidenta Baraka Obamas pilnvaru laikā, proti, līdz 2017. gada 20. janvārim.

Otro Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumu rīko Pasaules brīvo latviešu apvienība kopā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju. Tāpat foruma plānošanā iesaistīta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Institūts, Rīgas Ekonomikas augstskola un Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā. Pirmais Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums notika 2013. gadā, pulcējot vairāk nekā 300 dalībnieku no 21 valsts.

Tija Ezeriņa
Sabiedrisko attiecību konsultante
2. Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com