Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valsts prezidents Raimonds Vējonis

Pirmā darba diena

Laikraksts Latvietis Nr. 369, 2015. g. 14. jūlijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Prezidents Raimonds Vējonis Saeimā. FOTO Aina Gailīte.

Prezidents Raimonds Vējonis ar apbalvojumiem. FOTO Aina Gailīte.

Prezidenta apbalvojumi. No kreisās: Triju Zvaigžņu ordenis, Viestura ordenis, Atzinības krusts. FOTO Aina Gailīte.

Pie Brīvības pieminekļa. FOTO Aina Gailīte.

Prezidents Raimonds Vējonis ar vācu tūristi pie Brīvības pieminekļa. FOTO Aina Gailīte.

8. jūlijs, plkst. 9 no rīta; Saeimas sēžu zāle; deputāti – ne visi, viesu zona aizpildīta pilnībā, milzums daudz žurnālistu. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzrunā klātesošos un aicina Valsts prezidentu Raimondu Vējoni nodot svinīgo solījumu. Raimonds Vējonis, turot roku uz sirds, raiti nolasa svinīgo solījumu; paraksta, ko prasa protokols, un ieņem savu vietu Saeimas sēžu zālē uz turpmākajiem četriem gadiem. Tad jaunais Valsts prezidents saka savu pirmo runu, raiti, ar izteiksmi un uzsvariem; saņem rozes un apsveikumus.

Preses pārstāvji steigšus ieņem vietas netālu esošajā zālē, kur notiks Valsts prezidentam paredzēto augstāko valsts apbalvojumu saņemšana. Vienu krēslu rindu aizņem blakus sēdošie četri bijušie Latvijas prezidenti – Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers un Andris Bērziņš. Sēdvietas aizņem deputāti un viesi. Svinīgās ceremonijas laikā Raimondam Vējonim tika pasniegti augstākie valsts apbalvojumi, atbilstoši Valsts apbalvojumu likuma 51. pantam: Latvijas Valsts prezidents, stājoties amatā, iegūst tiesības uz Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta augstāko šķiru un Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdi. Skanēja nepārtraukti foto kameru klikšķi. Arī man bija iespēja redzēt un nofotografēt šos apbalvojumus.

Tālāk fotogrāfi un operatori dodas uz Brīvības pieminekļa laukumu, kur divās ierindās stāv Bruņoto spēku karavīri goda formās un pūtēju orķestris spīdina taures. Ierodas Raimonds Vējonis ar kundzi un dēliem, noiet gar izkārtoto goda sardzi un noliek ziedus pieminekļa pakājē. Pēc Valsts himnas atskaņošanas prezidents dodas apsveicināties ar tautu, šoreiz ar dažādu tautību tūristiem un mazajiem Dziesmu svētku dalībniekiem no Apes vidusskolas un Ances pamatskolas, ar pēdējiem arī nofotografējas, tak jau vēsturiska bilde būs. Netālu no Kolonādes prezidents pieiet aprunāties ar kundzi ratiņkrēslā, saruna notiek angļu valodā, bet izrādās, ka kundze ir no Vācijas. Prezidents atvadās ar rokas spiedienu un aizbrauc. Par cik es arī šo sarunu fotografēju, tad redzēju, ka kundze ir milzīgā nesaprašanā. Uzsāku ar viņu sarunu vāciski; paskaidroju, ka tas bija mūsu jaunais prezidents savā pirmajā darba dienā. Kundze no pārsteiguma, protams, satraucās, bet tas jau bija priecīgs pārsteigums. Viņa apjautājās no kādas partijas prezidents ir ievēlēts; atbildu, ka no Zaļās (Bet mūsu Zaļo partija jau nav tāda kā citur Eiropā); vai tas ir labi Latvijai? Teicu, ka slikti nav.

Tālāk dodos uz Melngalvju namu, prezidenta pašreizējo darba vietu, kamēr Rīgas pilī notiek restaurācijas darbi, lai iemūžinātu bildēs svinīgo pils atslēgu nodošanas ceremoniju. Tā notiek ļoti svinīgi Lielajā zālē ar sarkanu paklāju, valsts karogu un Eiropas Savienības karogu, blakus uz rokoko stila galdiņa ādas kastītē uz samta spilventiņa spīd zelta atslēga. Ak, kā mēs fotogrāfi šo atslēgu sabildējām! Ieradās Andris Bērziņš un nostājās uz paklāja; tad enerģiski, slaidiem soļiem ienāca Raimonds Vējonis un arī nostājās uz paklāja. Kastīte ar atslēgu caur adjutanta rokām no bijušā prezidenta nonāca pie jaunā prezidenta – Raimonda Vējoņa. Skan nemitīgi foto kameru klikšķi. Četri mazi zēni nodziedāja Valsts himnu. Tas bija ļoti skaists brīdis.

Un tad vēl viens pasākums pēc protokola – simboliska prezidenta darba krēsla pārņemšana prezidenta kabinetā. Raimonds Vējonis brīdi pasēdēja kokgriezumiem rotātajā krēslā, un Andris Bērziņš tēvišķīgi uzlika roku viņam uz pleca. Vīru būšana.

Tā man paliks atmiņā prezidentu maiņa protokola rāmjos. Par jauno prezidentu varu teikt – fotogēnisks, vīrišķīgs, enerģisku gaitu un platu soli, vienalga – var uzsākt sarunu latviski vai angliski.

Arī es vēlu prezidentam veselību un izdošanos izpildīt ieplānotos darbus savas valsts, Latvijas labā.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com