Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Vasara vai ziema?

Laikraksts Latvietis Nr. 367, 2015. g. 3. jūlijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Jāņi nolīgoti, un tagad lēnām un neatlaidīgi dienas kļūst īsākas un naktis garākas. Latviešu pasaules apziņā saule spēlē ļoti svarīgu lomu, un saulgriežu svinēšana ir mūsu lielākie svētki. Līgo svētkiem un Jāņiem ir oficiāli noteiktas divas brīvas dienas, un tāpat Ziemsvētku svinēšanai ir dotas divas dienas.

Tā kā latvieši ir visā pasaulē, tad mēs arī svinam Jāņus un Ziemassvētkus visā pasaulē. Bet ja atceramies, ka tie paši Jāņi ir vasaras saulgriežu svinības ar visām tradīcijām, kas ir specifiskas vasarai, tad jāprasa, kad būtu pareizākais laiks līgot dienvidu puslodē, kur vasaras saulgrieži ir nevis jūnijā, bet gan decembrī.

Izrādās, ka svarīgākais ir bijis datums, nevis svinēšanas dziļākā nozīme, un tāpēc sanāk, ka latvieši Austrālijā svin vasaras saulgriežus ziemas vidū, un ziemas saulgriežus vasaras vidū. Protams, ir izņēmumi, bet centieni svinēt saulgriežus pareizajā gada laikā nekad nav ieguvuši zīmīgu atbalstu.

Ja vēl svētku nosaukums Jāņi pats par sevi nenorāda gada laiku, tad vai katrs tomēr nesapratīs, uz kuru gada laiku attiecas nosaukums Ziemassvētki? Liekas, ka to vajadzētu saprast, bet patiesība ir tāda, ka Austrālijas latvietis nesaskata nekādu pretrunu Ziemassvētkus savā prātā saistīt ar viskarstāko gada laiku. Un nav nekāds pārsteigums 40 grādu karstumā (+40°C) ēst cūkas cepeti un dziedāt par balto sniedziņu, kas snieg uz skujiņām.

Šādas šķietamas pretrunas nav saistītas tikai ar saulgriežu atzīmēšanu. Tas pats attiecas uz debespusēm. Ja saule arī Austrālijā aust austrumos un riet rietumos, tad tomēr dienas vidū saule atrodas ziemeļos, un ne dienvidos. Vai mūsu ģeogrāfiskā zemapziņā ir tik tālu iekaltas debespušu un saules atrašanās vietas attiecības, ka, atrodoties pretējā puslodē, mums ir grūtības ar debespušu iegaumēšanu, jo saule taču atrodas nepareizā virzienā?

Gan novērojums ka mums šie svētki ir tik svarīgi, gan fakts, ka saule vienmēr atrodas dienvidu virzienā, ir izskaidrojami ar to, ka Latvija atrodas tālu no ekvatora. Tropu zemēs nav tādas pašas atšķirības starp vasaras un ziemas saulgriežiem, un, vēl trakāk, saule dažreiz meklējama dienvidu virzienā, bet citreiz tā ir ziemeļu virzienā!

Tāpēc priecāsimies par to kārtību, kas mums ir, un katru gadu svinēsim Jāņus, vienalga, kurā pasaules malā atrodamies!

Līgo!

GN
2015. g. 3. jūlijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com