Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Francijas prezidents atkal Latvijā

Pirmo reizi ar maskām un ar distances ievērošanu

Laikraksts Latvietis Nr. 618, 2020. g. 10. okt.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Francijas prezidents Makrons paraksta viesu grāmatu. FOTO Aina Gailīte.

Abu prezidentu adjutanti. FOTO Aina Gailīte.

No kreisās: Francijas prezidents Emanuels Makrons un Latvijas prezidents Egils Levits. FOTO Aina Gailīte.

Abi prezidenti un abi adjutanti pēc prezidentu uzrunām. FOTO Aina Gailīte.

No kreisās: Francijas prezidents Emanuels Makrons un Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. FOTO Aina Gailīte.

Abi prezidenti noliek ziedus pie Brīvības pieminekļa. FOTO Aina Gailīte.

Skats uz operu. FOTO Aina Gailīte.

29. un 30. septembrī Latvijā oficiālā vizītē bija ieradies Francijas Republikas prezidents Emanuels Makrons (H. E. Emmanuel Macron) ar kundzi Brižitu Makronu (Brigitte Macron). Tā bija pirmā Francijas prezidenta vizīte Latvijā divpusējā formātā kopš prezidenta Žaka Širaka oficiālā apmeklējuma 2001. gadā. Francijas delegācija no Lietuvas ieradās ar nelielu nokavēšanos, un svinīgā sagaidīšanas ceremonija laukumā pie Rīgas pils notika prožektoru gaismā.

Pils Baltajā zālē Latvijas un Francijas prezidenti ar kundzēm skaisti pozēja oficiālajam foto, un viesi parakstījās Viesu grāmatā. Tad augstās amatpersonas uz īsu brīdi pameta daudzos preses pārstāvjus un devās blakus zālē, lai pēc protokola apmainītos dāvanām. Sekoja Latvijas prezidenta Egila Levita un Francijas prezidenta Emanuela Makrona paziņojumi presei latviešu un franču valodā ar tulkojumu austiņās, pieminot abu valstu vēsturisko sadarbību. Tālāk sekoja abu valstu delegāciju sarunas.

Vizītes otrās dienas rītā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika Francijas prezidenta Emanuela Makrona tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu un abu amatpersonu preses konference. Augsto viesi uz muzeja ārējām kāpnēm sagaidīja tā direktore Māra Lāce un Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. Tad notika amatpersonu oficiālā fotografēšanās pie karogiem, un kā jau muzejā, uz interesantu gleznu fona. Kāpjot augšā pa muzeja skaistajām kāpnēm, E. Makrons pagriezās pret preses ļaudīm, un abi ar K. Kariņu smaidīgi pozēja par prieku fotogrāfiem.

Tālāk Francijas prezidents apmeklēja Okupācijas muzeju un svinīgā ceremonijā nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Pēc ziedu nolikšanas prezidenti ar pavadošajām personām devās aprunāties ar tautu. Interesentu ar Francijas karodziņiem bija daudz. Tāds netipisks moments bija E. Makrona pastaiga pa Bastejkalnu. Tam sekoja apaļā galda diskusija par demokrātiju digitālajā laikmetā Nacionālajā bibliotēkā. Vizītes noslēgumā Francijas prezidents kopā ar kundzi dāvināja grāmatu Tautas grāmatu plauktam.

Prezidentu kundzēm bija sava programma. Bez LNB Valsts prezidenta kundze Andra Levite un Francijas Republikas prezidenta kundze Brižita Makrona viesojās Latvijas Nacionālajā operā un baletā, pavērojot operas Toska mēģinājumu.

Šī ir oficiālā informācija. Es biju klāt tikai trijos momentos, tas ir redzams fotogrāfijās. Kādi iespaidi: daudz Francijas karogu pie Rīgas pils, arī Baltajā zālē; liela viesu delegācija, daudz preses pārstāvju, arī drošībnieku. Pats prezidents galants, draudzīgs, redzams, ka labs kontakts ar savējiem. Mūsu prezidents sākumā šķita tāds kā nogaidoši rezervēts vai mazliet sabijies. Protams, tās sejas maskas, tās jauca visu; sarokoties nedrīkst, tuvu stāvēt nedrīkst, lai nu tā būtu pirmā un pēdējā reize.

Interesanti bija pavērot abu prezidentu adjutantus, parādes formās ar visiem apbalvojumiem. Par kundzēm – abas ļoti patīkamas, katrai savs stils, iznesība un kautrīgums; šīs īpašības sievieti izdaiļo.

Akmentiņš mūsu prezidenta komandas dārziņā – nevajag atstāt prezidentu vienu pašu Brīvības pieminekļa laukumā, apsveicinoties ar tautu. Redzēju tādu saspringtu un ne visai pieklājīgu brīdi: kāds vīrs stipri sakāpināti izteica pretenzijas prezidentam saistībā ar Vāciju (par ko nedzirdēju), tā nebija ne tā vieta, ne forma šādi kaut ko risināt. Bija neērts moments, un no komandas blakus neviena.

Nobeigšu ar ko patīkamu – absolūti neplānoti sanāca no viesnīcas astotā stāva terases, fotografējot Rīgu ar košajām puķu dobēm pie Operas, noskatīties kā tika pavadītas viešņas, abas prezidentu kundzes.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com