Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Mēs esam lepni, ka esam jelgavnieki

Laikraksts Latvietis Nr. 616, 2020. g. 30. sept.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Jelgavnieki_1

Grāmata „Jelgavnieki 1918-2019“. FOTO Māris Brancis.

Austra Bite (1918).

Grāmatas pēdējā pēclapa.

Gunārs Ezernieks (1932).

Kārlis Kazāks (1978).

Jelgavnieki 1918-2019. Teksta un foto autore Dzintra Žvagiņa. Māksliniece Daiga Brinkmane. Izdevējs Jelgavas pilsētas dome un Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, 2020. 368 lpp.

„Fotoprojekts „Mēs esam Jelgava“ radās ar domu, ka tā būs mana dāvana Jelgavai, bet pēc trīs gadu darba esmu sapratusi, ka viss, kas notika projektā, ir kā dāvana man. Varu teikt – jā, tā arī bija dāvana man – iepazīšanās ar šiem fantastiskajiem cilvēkiem, kuras citādi nebūtu bijis,“ raksta grāmatas autore fotogrāfe Dzintra Žvagiņa par savu ieceri.

Te jāpiebilst, ka šis projekts bija arī dāvana Latvijai simtgadē, protams, ar skatu caur Jelgavas cilvēku portretējumiem. Viņa strādāja trīs gadus, līdz 2018. gada novembrī pilsētas kultūras namā tika atklāta izstāde Jelgavnieki 1918-2018. Dzintra meklēja un bija atradusi cilvēkus, kuri dzimuši šajos simts gados, pa vienam katru gadu. Tātad vecākais modelis bija dzimis pirms 100 gadiem, jaunākais – jubilejas gada vasarā.

Izstāde bija tik mākslinieciski pārliecinoša, tik izdevusies, tik daudznozīmīga, ka uzreiz gaisā uzdzirkstīja ideja izstādi iemūžināt grāmatā. Jelgavas domē dzirdīgas ausis saklausīja šo domu, un, lūk, pēc vēl gada tā ir īstenojusies, paplašinoties un aptverot plašāku cilvēku loku. Tagad grāmatā iekļauti 167 jelgavnieki, bet tā kā atsevišķos gadījumos pozē fotogrāfam ne tikai mūziķu grupa Prāta vētra, kurā ir četri mūziķi, bet arī folkloras kopa Dimzēni, kurā dzied vairāk kā 30 dalībnieku, nerunājot par deju ansambļiem Lielupe vai Kalve, tādejādi grāmatas lappusēs aplūkojami ap 400 Jelgavai piederīgo.

Izdevumā ir visdažādāko profesiju, visdažādāko tautību, daži no viņiem dzīves gaitā pilsētu atstājuši, citi te dzimuši, vēl citi saules gaismu ieraudzījuši tālās vietās, piemēram, kāds puisis no Magadanas še ieradies studēt, apprecējies, iemācījies latviešu valodu un tagad strādā pilsētas uzņēmumā, kļūdams par pilntiesīgus jelgavnieku. Austra Bite piedzima Lielupes krastos desmit dienas pēc Latvijas dzimšanas, visu mūžu nostrādāja par telefonisti un palīdzējusi uzaudzināt trīs mazmazbērnus. Diemžēl ne izstādi, ne grāmatu nesagaidīja.

Izlasot visus dzīvesstāstus, ko pierakstījusi Dzintra Žvagiņa, un ieskatoties katrā sejā, lasītājs gūst ļoti pamatīgu priekšstatu par pilsētu, tās vēsturi un dramatiskajām likteņgaitām, par iedzīvotājiem. Tā ir visas Latvijas vēsture, ko vizuāli, arī tekstuāli izstāsta albums.

Daudz uzslavas pelnījusi grāmatas māksliniece Daiga Brinkmane, kura atradusi ārkārtīgi pamatīgu formu. It kā neizteiksmīgais pelēkais audekla vāks nepiesaista uzmanību, taču pelēkais tonis vēsta par pamatīgumu, pastāvību, noturību – pelēkajā krāsā ir sakoncentrēti visi toņi. Arī priekšlapas spēlē būtisku lomu grāmatas ansamblī – pirmās priekšlapa fiksējusi Jelgavas pili, zināmu pilsētas simbolu, pēc kura ikviens pazīs seno Mītavu. Pēdējā pēclapa fiksējusi miglainu ainavu, kurā izdalās jauni kociņi, laterna un divi velosipēdisti, kuri mijas viens otram pretim. Viņi drīz satiksies, tāpat kā mēs esam satikuši cilvēkus šajā izdevumā. Fotogrāfes ievadvārdus latviešu un angļu valodā atdala pilsētas ainavas. Visi portreti sagrupēti pa desmitgadēm, katru posmu iezīmējot ar izteiksmīgiem Dzintras Žvagiņas Jelgavas uzņēmumiem, ne vienmēr romantiskiem, bet daudznozīmīgiem, tātad, liekot dziļāk ieskatīties gan pilsētā, gan pilsētniekos, kā arī padomāt par redzēto un izlasīto.

Fotogrāfe Dzintra Žvagiņa ir beigusi Meža fakultāti, bet jau ilgāku laiku nodarbojas ar fotografēšanu. Viņa izcēlusies arī starptautiskos foto konkursos. Viņas projekts par pandēmiju Jelgavā patlaban skatāms Portugālē.

Vēlreiz gribas uzsvērt, ka šajā izdevumā nav ņemta vērā ne partijas piederība, ne izglītība, ne nacionālais vai kāds cits aspekts. Albumā visi ir vienādi, visi ir jelgavnieki, jā, visi ir arī Latvijas iedzīvotāji, ar to mēs visi lepojamies.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com