Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Rīgas Latviešu biedrības jumta bites

Ievākušas 560 kg Vērmanes liepu ziedu medus!

Laikraksts Latvietis Nr. 607, 2020. g. 29. jūlijā
Marija Heislere-Celma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
RigasLatviesuBiedriba

Rīgas Latviešu biedrība

Medus ievākšana. FOTO Publicitātes foto.

Uz skatuves RLB senjoru koris „eReLBe“; zāles labajā malā RLB Folkloras komisijas muzikanti „Latvju danči“. FOTO Gunārs Nāgels.

Medus degustācija. FOTO Gunārs Nāgels.

Rīgas Latviešu biedrība (RLB) jau trešo gadu uz RLB nama jumta uz Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laiku izvieto medus bišu saimes – RLB jumta bites.

Arī šogad RLB namu apdzīvoja 20 bišu saimes, kas bija izvietotas gan uz RLB nama jumta, gan uz Zelta zāles un Baltās zāles balkoniem, un no 15.jūnija līdz 23.jūlijam čakli strādāja vācot medu Rīgas centrā.

Ceturtdien, 23. jūlijā, notika Jumta bišu stropu atvēršanas svētki – Latvijas Biškopības biedrības (LBB), Latvijas Dabas fonda (LDF) un Rīgas Latviešu biedrības bišu saimju ievāktā Vērmanes dārza liepu medus izsviešana un degustācija, lai noskaidrotu gardākā medus un raženākā medus ienesuma ieguvējus.

Svētku viesi piedalījās Jumta bišu stropu medus rāmīšu atvākošanā un medus sviešanā kopā ar biškopjiem Kārli un Andri Bolmaņiem, mielojās ar latvju našķi – medus maizi ar lauku pienu, ko bija sarūpējuši Latvijas Maiznieku biedrība un Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība Straupe, piedalījās RLB Folkloras komisijas vainagu vīšanas un siena leļļu izgatavošanas darbnīcās, baudīja RLB Folkloras komisijas muzikantu Latvju danči un RLB senjoru kora eReLBe priekšnesumus, un, galvenais – degustēja Jumta bišu stropu sacensību dalībnieku medu un balsoja par gardāko.

Degustācijā medus paraugi tika šifrēti, lai iegūtu objektīvu medus garšas vērtējumu. Lai gan Jumta bišu stropi bija izvietoti viens otram blakus, katra bišu stropa medus garša atšķīrās. Pēc svētku viesu balsojuma gardākā medus nomināciju ieguva medus Nr.2 – Rīgas Latviešu biedrības medus!

Raženākā medus ienesuma nomināciju ieguva biškopības nozares profesionāļi – Latvijas Biškopības biedrība, kuras stropa bites bija ievākušas 45,34 kg medus! Latvijas Dabas fonda bišu saimes ienesums – 36,36 kg medus, bet Rīgas Latviešu biedrības bites bija ievākušas 31,67 kg gardā liepu ziedu medus.

Kopā 20 RLB jumta bišu stropi šogad liepu ziedēšanas laikā ir savākuši 560 kg medus! Tādēļ šogad visiem būs iespēja iegādāties šo unikālo Vērmanes dārza liepu medus suvenīru – RLB Jumta bišu medu – RLB nama vestibilā pie administratora.

Jumta bišu sacensību dalībnieku medus paraugi tiks nodoti Latvijas Biškopības biedrībai medus ziedputekšņu un ķīmiskā sastāva noteikšanai, par kuru rezultātiem ziņosim augusta beigās.

Paldies visiem Jumta bišu projekta dalībniekiem un līdzjutējiem!

RLB Jumta bišu projekta mērķi ir:

  • radīt pozitīvu noskaņojumu un gaisotni sabiedrībā, aicinot sabiedrību domāt zaļi un „ārpus rāmjiem“ pašā Rīgas sirdī;
  • popularizēt pasaulē pazīstamo pilsētu dravniecību (urban beekeeping);
  • veikt ievāktā medus analīzes;
  • mācīties no bitēm čaklumu, darbīgumu un saliedētību, ko varētu novēlēt Latvijas sabiedrībai kopumā.

Projekta idejas autore, bišu vērotāja

Marija Heislere-Celma

Pilsētu dravniecība („jumtu biškopība“, urbānā dravniecība) kopš 2012. gada ir strauji plaukstoša kultūrtendence daudzās galvaspilsētās, ne vien Eiropas, bet arī globālā mērogā. Eiropā par bišu galvaspilsētām tiek uzskatītas Berlīne, Minhene, Hamburga, Londona, Parīze, Cīrihe, Vīne, Kopenhāgena u.c.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com