Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Skolā ieti man gribas!

Laikraksts Latvietis Nr. 376, 2015. g. 2. sept.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Dar' man tēvis pastaliņas,
Pērc man staltu cepurīt',
Šuj man svārkus māmuliņa:
Skolā ieti man gribas!

Šonedēļ Latvijā sākas skolas gads – 1. septembrī skolas ver durvis visu vecumu skolniekiem. Latvieši ir tradicionāli augsti vērtējuši izglītību un gudrību. Tautas pasakas un tautas dziesmas stāsta par gudrību, kas iegūta bez skolas palīdzības. Jo kas gan dos bauriem iespēju sevi uzlabot.

Pieloc, māsiņ, skolas somu
Bagātiemi gabaliem:
Vidū maizes riecientiņu,
Apkārt dziesmas, pasakas.

Bet latvieši darīja visu, lai izglītotos. Kad kļuva iespējams, tad izmācījās skolās, tapa par skolotājiem. Un rakstīja dzejas par skolu. Dar' man tēvis pastaliņas ir tā folklorizējies, ka daudzviet tā nosaukta par tautas dziesmu. Patiesībā autors ir slavenais latviešu dzejnieks Krogzemju Mikus, saukts Auseklis.

Bāliņ, še tev gana taure,
Tautas dziesmu vācele.
Eji tur, kur Meža māte
Lakstīgalai dziesmas māc'.

Izmācījies Alojas un Ērgļu draudzes skolās, Auseklis pats kļuva par skolotāju. Krogzemju Mikus nebija nekāds Miega Mikus, un nesaskaņas dēļ nācās vairākkārt mainīt darba vietas – skolas. Auseklis ir nosaukts par tautiskās atmodas laikmeta spilgtāko darbinieku. Viņš sacerējis gan Gaismas pili, gan Beverīnas dziedoni. Bet, kā mēdz notikt dažādos laikos, izcilais latvietis neatrada piemērotu darbu Latvijā, un 23 gadu vecumā aizbrauca prom uz Pēterburgu.

Man jāieti skoliņāi
Gudras ziņas iekrāties,
Pieaugt tautas mīlestībā,
Īstā gara brīvībā.

Auseklis dažus gadus nostrādāja Pēterburga, bet tad saslima ar tīfu un nomira 28 gadu vecumā. Viņš ir apglabāts Alojas kapos.

Lielis tapšu, tad es būšu
Tautas zemes arājiņš,
Tālas jūras braucējiņis,
Kara zirga jājējiņš.

Ne tikai Latvijā, bet visur pasaulē, kur mīt latvieši, izveidojas latviešu skolas. Pēckara trimdinieki to veica bez nekādas Latvijas valsts palīdzības, saprotamu iemeslu dēļ. Vismaz šodien latviešu skolas ārpus Latvijas var smelties gan PBLA, gan Latvijas izglītības ministrijas zināšanās, un finansiālais atbalsts nāk gan no Latvijas, gan no diasporas latviešu organizācijām, gan, bieži, arī no mītnes zemes valsts iestādēm.

Skolā ieti man gribas!

GN
2015. g. 2. sept.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com