Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēdas. Mūsējās un svešās

Mācītāja Gunta Kalmes grāmata par latviešiem un latvietību

Laikraksts Latvietis Nr. 232, 2012. g. 30. nov.
Ieva Nikoleta Dāboliņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmata „Pēdas“. FOTO Kristaps Sietiņš.

Dzintra Geka uzrunā klātesošos. FOTO Kristaps Sietiņš.

Vēsturnieks Ritvars Jansons uzrunā klātesošos. FOTO Kristaps Sietiņš.

Publika. FOTO Kristaps Sietiņš.

Zāles starpsiena tika nojaukta jau pašā sākumā. FOTO Kristaps Sietiņš.

Uz autora ierakstu gaidīja gara lasītāju rinda. FOTO Kristaps Sietiņš.

Otrdien, 13. novembrī Kara muzejā tika atvērta Gunta Kalmes jaunā grāmata Pēdas. Mācītāja pārdomas par savas tautas vēsturi.

Grāmatā īpaša uzmanība pievērsta Latvijas šodienai globalizētajā pasaulē. Par mūsu tautas vēsturi bieži runā kā par grūtību, ciešanu un apspiestības vēsturi, taču Guntis Kalme ir uzsvēris tieši pretējo – latviešu izturētspēju, pretestības un gara spēku un to avotiem Dievā. Grāmata izdota ar Roberta Feldmaņa fonda atbalstu.

Mācītājs, dr. theol. Guntis Kalme īpaši izprot savu, kā latviešu tautas mācītāja misiju. Divdesmit gadi ir pārāk īss posms, lai sabiedrība atgūtos no karojošā ateisma un sekojošā materiālisma un tradicionālo un kristīgo vērtību nolieguma, un mācītājs uzskata, ka ikviena tauta ir Dieva radīta superpersona, un tās dvēselei ir vajadzīga dziedināšana, piedošana, ticība, cerība un mīlestība kā ikvienam cilvēkam. Dziļi sāpināto un necilvēcīgu netaisnību pieredzējušajiem – represētajiem, Sibīriju, uzsūtīšanas un karu pārcietušajiem – ir vajadzīga īpaša uzmanība, tādēļ mācītājam nākas nokāpt atmiņu ellē līdz ar savas draudzes locekļiem un izkāpt no tās ārā – ar spēju piedot cilvēkiem un pasaulei. Te arī meklējamas saknes viņa aizrautīgajai interesei par mūsu tautas vēsturi. Viņaprāt, paaudze, kura nēsā aizliegto un apkaunojošo naidu un sāpes, ik dienas izcieš jaunus pazemojumus, kad viņu pieredzi cenšas noklusēt un padarīt par nebijušu ne tikai politiķi, bet arī liela daļa sabiedrības.

Sarīkojumu ar Tēvreizi ievadīja LELB arhibīskaps Jānis Vanags. Pēc Gunta Kalmes uzrunas un ievada grāmatas saturā un struktūrā, laba vēlējuma vārdus teica vēsturnieks Ritvars Jansons, režisore Dzintra Geka, politiski represētais Ilmārs Knaģis, Nacionālās apvienības pārstāvis tieslietu ministrs Jānis Bordāns un citi Gunta Kalmes darba cienītāji. Galda lūgšana pirms svētku kliņģera baudīšanas vadīja Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers.

Grāmatā ir 5 nodaļas – Cēlonis, Sekas, Pretestība, Baznīca: Liecības stāja un Mēs un Eiropa, kurās aptverts laika posms no 1939. gada līdz mūsdienām. Autors īpaši lūdza iepazīties arī ar pielikumiem, kuros bez leģendārās Gunāra Astras vēstules ir līdz šim latviski nekur nepublicētās Karaganova doktrīnas fragmenti (viena no 100 ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē Sergeja Karaganova 1992. gada ieteiktā Krievijas tautiešu politika tuvējā pierobežā) un ieteikumi Nacionālās identitātes un sabiedrības integrācijas politikas pamatnostādņu (2012 – 2018) projektam, kas tika izstrādāti Gunta Kalmes, Jāņa Ata Krūmiņa un Ievas Nikoletas Dāboliņas vadībā Rīgas Latviešu biedrības Nacionālās identitātes komisijā 2011. gadā.

Ļoti rosinoša ir autora rakstītā rindkopa grāmatas ievadā: „Mēs katrs aiz sevis atstājam pēdas – savas dzīves nospiedumus, mūsu esības liecības tiešā un pārnestā nozīmē. Priekšgājēji ir tās atstājuši pirms mums. Ir labi tās zināt un pazīt, bet vai vienmēr tajās vajag sekot? Kuru pēdu priekšā vajag apstāties un rūpīgi pārdomāt, un pa kurām – nekavējoties iet tālāk? Kuras ir mūsējo, draugu un sabiedroto, un kuras – svešo un pretinieku? Un kur mūsu teritorija ir tik ļoti nomīdīta, ka nav iespējams atšķirt vienus no otriem?“

Ja sarīkojums Kara muzejā ir izdevies, saliekamā starpsiena starp priekštelpu un zāli tiek nojaukta. Šoreiz tas notika jau pašā sākumā, jo zālē vietas visiem nepietika. Tas liek cerēt, ka Gunta Kalmes grāmatai būs daudz lasītāju.

Atsauksmes

Inesis Feldmanis, Dr. habil. hist., Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Zinātņu

akadēmijas īstenais loceklis: „Guntis Kalme uzrakstījis oriģinālu un diskusijas rosinošu grāmatu. Tā saista uzmanību ar Latvijai un latviešu tautai izvirzīto problēmu un atziņu nozīmību. Autoram ir visai skaidrs redzējums, kas šodienas situācijā jādara, lai mēs varētu nosargāt savas pamatvērtības – nacionālo valsti, latviešu identitāti un savu izpratni par vēsturi.“

Roberts Kolbs, mācītājs, Dr. hist., Konkordijas Semināra Misijas institūta direktors, Sentluisā (St. Louis), ASV: „Latviešu tautas vēsturē mācītājiem ir bijusi nozīmīga loma valodas, kultūras un pašapziņas saglabāšanā un attīstīšanā. Guntim Kalmem ir mācītāja aicinājums ar Dieva vārdu rūpēties ne tikai par savu draudzi un konfesiju, bet arī par savu tautu un tās identitāti, kas uzskatāmi parādās šajā grāmatā.“

Ilmārs Knaģis, politiski represēts 1941. un 1949. gadā, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris: „Lai mūsu tautas vēsture, pārdzīvojumi un ciešanas neaizietu nebūtībā, ir svarīgi notikumu pieraksti, katrs vārds tautas piedzīvotā atcerei un apcerei. Tādēļ grūti pārvērtēt šo mācītāja Gunta Kalmes darbu. Kaut būtu vairāk šādu grāmatu!“

Ritvars Jansons, Dr. hist. Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas kurators: „Teologs un domātājs G. Kalme atgādina, ka mūsu pamatvērtības ir latviešu valoda un Latvijas Republikas valstiskuma nosargāšana. Šodienas globalizētajā pasaulē latviešu valoda, kultūra, vēsturiskā atmiņa, nacionālā identitāte tiek ignorēta vai no tās tiek ieteikts pat atteikties. Lai Latvija arī nākotnē pastāvētu kā nacionāla valsts, mums, latviešiem, jābūt tautai ar augstu pašapziņu, – šī G. Kalmes atziņa atgādina to, ka pat vistumšākajos un grūtākajos laikos latviešos ir dedzis pašlepnums, spīts un drosme. Šī atziņa arī atgādina, ka par savu tautu un savu zemi latvietis ir cīnījies vienmēr, kad pavērusies kaut visniecīgākā iespēja. 1918. gada 18. novembrī, nodibinot Latvijas Republiku, stiprie, gudrie un dedzīgie latvieši bija izcīnījuši savu valsti.“

Ieva Nikoleta Dāboliņa
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com