Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Zuzeum“, jauns mākslas centrs Rīgā

Un Zuzānu kolekcijas mājvieta

Laikraksts Latvietis Nr. 615, 2020. g. 23. sept.
Mākslas centrs „Zuzeum“ -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jaunais mākslas centrs „Zuzeum“. FOTO Norbert Tukaj.

Mākslas centrā „Zuzeum“. FOTO Norbert Tukaj.

Mākslas centrā „Zuzeum“. FOTO Norbert Tukaj.

Mākslas centrs „Zuzeum“. FOTO Norbert Tukaj.

Mākslas centrs „Zuzeum“. FOTO Norbert Tukaj.

2020. gada 10. septembrī ar izstādi Mēs dzīvosim. Mūsdienu māksla Zuzānu kolekcijā durvis ver Zuzeum, jauns mākslas centrs Rīgā un Zuzānu kolekcijas mājvieta.

2017. gadā dibinātais Zuzeum ir mākslas kolekcionāru un mecenātu Dinas un Jāņa Zuzānu investīcija Latvijas un visa Baltijas jūras reģiona mākslas infrastruktūrā. Tā dibināšanas mērķis ir Latvijas mākslas popularizēšana starptautiskā kontekstā, radot vietu sarunām un kultūras apmaiņai. Jaunās telpas un izstāžu zāles arvien augošo Zuzānu kolekciju padarīs pieejamu visplašākajai sabiedrībai.

Zuzeum ēka, kas pēc arhitekta un inženiera Edmunda fon Trompovska projekta 1910. gadā celta kā korķa fabrika, ir Zuzānu kolekcijā pārstāvēto darbu un vairāku mākslinieku paaudžu laikabiedre. Tā funkcionēja jau tad, kad Rīgā darbojās pirmie modernisti un tika dibinātas mākslas skolas. Netālu ir bijusī Kārļa Zāles darbnīca un atjaunotā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka ēka. Zuzeum atrodas starp Rīgas vēsturisko centru, UNESCO Pasaules mantojuma vietu, un topošo Rail Baltica dzelzceļa līniju, kas Helsinkus, Tallinu, Rīgu, Viļņu un Varšavu savienos ar Eiropu. Ēka tika uzcelta kosmopolītiskā, daudzvalodīgā un dinamiskā Rīgas vēstures posmā, tā ir pārdzīvojusi karus un krīzes un līdzīgā laikā tiek atvērta no jauna, lai turpinātu sarunu par pilsētu un mākslu.

Pēc 2020. gada pirmajā pusē notikušās pārveides Zuzeum ikvienu aicina piedzīvot mākslu divās izstāžu zālēs ar 1100 kvadrātmetru platību, skulptūru dārzā, kafejnīcā un jumta terasē. Mākslas centra izstāžu programmu papildinās ekskursijas, lekcijas, meditācija, kino un DJ vakari.

Jaunajā mākslas centrā ir radītas vairāk kā divdesmit darbavietas mākslas profesionāļiem un jauniešiem. Zuzeum darbinieki runā latviešu, krievu, angļu, vācu, franču, portugāļu, hindi, pandžabu, holandiešu un dāņu valodā.

Zuzeum izstādēs bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem ieeja bez maksas.

Zuzeum koncepcijas autori: Dina un Jānis Zuzāni – Zuzeum dibinātāji; Agnese Kleina – Zuzeum direktore un koncepcijas dizainere; Ieva Zībārte – Zuzeum izstāžu vadītāja, atklāšanas izstādes kuratore; Evelīna Ozola – atklāšanas izstādes dizainere; Mihails Ovčarenko – starptautiskās mākslas konsultants; Annvil – Zuzeum publiskās telpas un interjera dizaineri; Overpriced – Zuzeum vizuālās identitātes un mājaslapas dizaineri; Madara Krieviņa – grafikas dizainere un Zuzeum logotipa autore.

Mākslinieki „Zuzeum“ publiskajā telpā

Artūrs Analts, 1991, Latvija; Bārnabijs Furnass (Barnaby Furnas), 1973, ASV; Entonijs Gormlijs (Antony Gormley), 1950, Lielbritānija; Gregors Hildebrants (Gregor Hildebrandt), 1974, Vācija; Ieva Iltnere, 1957, Latvija; Indriķis Ģelzis, 1988, Latvija; Līga Purmale, 1948, Latvija; Mark Sun-Roz, 1994, Latvija; Miķelis Mūrnieks, 1995, Latvija; Sergejs Djomins, 1974, Latvija; Tomass Hausego (Thomas Hausego), 1972, Lielbritānija, ASV.

Zuzānu kolekcija, lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē

Ar vairāk nekā divdesmit tūkstošiem dažādu žanru mākslas darbu Zuzānu kolekcija ir skaitliski lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē. Tās kodolu veido 19. gs. beigu māksla un 20. gs. pirmās puses klasiskais modernisms, 1950.–1980. gadu māksla padomju varas periodā, kā arī mūsdienu Latvijas mākslinieku darbi. Kolekcijā ir pārstāvēti gan zināmi mākslinieki, gan mākslas autsaideri un disidenti.

Arvien augoša ir Zuzānu kolekcijas starptautiskās mākslas daļa, kuras pamatā ir spilgta Krievijas nonkonformisma mākslas izlase un starptautiskā mūsdienu glezniecība, skulptūra un dekoratīvā māksla. Jaunais virziens kolekcijas attīstībā nodrošinās Latvijas mākslai starptautisku kontekstu un platformu aktīvam dialogam ar starptautisko mākslas kopienu.

Dina un Jānis Zuzāni atbalsta mākslu jau divdesmit gadus, finansējot Latvijas mākslas reprezentāciju ārvalstīs, nacionālo pārstāvniecību Venēcijas biennālē, mākslas un mūzikas festivālus, izstādes un mākslas izdevējdarbību. Jānis Zuzāns ir Tate Krievijas un Austrumeiropas mākslas iepirkumu komisijas (Russia and Eastern Europe Acquisitions Committee) loceklis.

Lai Latvijas mākslu un Zuzānu kolekcijas darbus popularizētu Latvijā, Baltijas jūras reģiona valstīs un pasaulē, Zuzeum sadarbojas ar citām mākslas institūcijām. Zuzānu kolekcijas darbi ir izstādīti muzejos un galerijās Rīgā, Tallinā, Maskavā, Londonā, Ņujorkā, Čikāgā, Maiami un citur.

Zuzeum atklāšanas izstāde „Mēs dzīvosim. Mūsdienu māksla Zuzānu kolekcijā“

10.09. – 08.11.2020.

#zuzeum #zuzanscollection #weaimtolive

Pirmā Zuzeum izstāde sniedz ieskatu Zuzānu kolekcijas jaunieguvumos un piedāvā apmeklētājiem starptautisku mākslas pieredzi Rīgā. Tā ir iespēja aizmirst par robežu šķērsošanas grūtībām.

Atvēršanas ekspozīcija apliecina, ka Zuzānu kolekcija ir aktīva, mainīga, arvien augoša un sabiedrībai pieejama. Visi izstādē apskatāmie darbi tapuši pēc 2000. gada, un to autori ir mākslinieki ar dažādu izcelsmi un pieredzi no Latvijas, Igaunijas, Krievijas, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Kamerūnas, Dienvidāfrikas, Indijas, Meksikas un ASV.

Izstādē ir redzami lielformāta mākslas darbi – gleznas, skulptūras un dekoratīvā māksla – par mūsdienu cilvēkam un sabiedrībai svarīgām tēmām: identitāte, tehnoloģijas, citplanētieši, viltus ziņas, robežu pārvarēšana, daba, saknes, eskeipisms, nāve, vientulība, pašizziņa, cerība, izglābšanās.

Zuzeum atvēršanas izstādes kuratore ir Ieva Zībārte. Izstādē apskatāmi 43 mākslinieku darbi no Zuzānu kolekcijas.

Alise Kaska (Alice Kask), 1976, Igaunija; Anda Lāce, 1982, Latvija; Andris Eglītis, 1981, Latvija; Artūrs Analts, 1991, Latvija, Lielbritānija; Ažarbs Bernārs Ategva (Ajarb Bernard Ategwa), 1988, Kamerūna; Blērs Tūrmens (Blair Thurman), 1961, ASV; Bronvina Kaca (Bronwyn Katz), 1993, Dienvidāfrika; Dace Lielā, 1957, Latvija; Daiga Krūze, 1980, Latvija; Daniels Lergons (Daniel Lergon), 1978, Vācija; Daniels Rihters (Daniel Richter), 1962, Vācija; Dereks Fordžurs (Derek Fordjour), 1974, ASV; Donna Huanka (Donna Huanca), 1980, ASV, Vācija; Džefs Kūnss (Jeff Koons), 1955, ASV; Ebečo Muslimova (Ebecho Muslimova), 1984, Krievija, ASV; Ella Krugļanska (Ella Kruglyanskaya), 1978, Latvija, ASV; Elmgreen & Dragset (Mikāls Elmgrēns (Michael Elmgreen), 1961, Ingars Dragsets (Ingar Dragset), 1969), Dānija, Norvēģija, Vācija; Ernans Bass (Hernan Bas), 1978, ASV; Frančeska Kirke, 1953, Latvija; Frīdrihs Kūnats (Friedrich Kunath), 1974, Vācija, ASV; Ginters Krumholcs (1980), Latvija; Indriķis Ģelzis, 1988, Latvija; Inga Meldere, 1979, Latvija, Somija; Kaido Ole (Kaido Ole), 1963, Igaunija; Ketrina Bernharta (Katherine Bernhardt), 1975, ASV; Klēra Taburē (Claire Tabouret), 1981, Francija, ASV; Krisa Lemsalu (Kris Lemsalu), 1985, Igaunija, Austrija; Manuels Solano (Manuel Solano), 1987, Meksika, Vācija; Marina Abramoviča (Marina Abramović), 1946, Serbija, ASV; Melike Kara (Melike Kara), 1985, Vācija; Miķelis Fišers, 1970, Latvija; Nikolajs Košeļevs (Nikolay Koshelev), 1987, Krievija, ASV; OMMA (Olga Maximova), 1985, Krievija, Francija; Raians Mozlijs (Ryan Mosley), 1980, Lielbritānija; Rašids Džonsons (Rashid Johnson), 1977, ASV; Saņa Kantarovskis (Sanya Kantarovsky), 1982, Krievija, ASV; Sergejs Djomins, 1974, Latvija; Sidži Krišnana (Siji Krishnan), 1983, Indija; Simpīve Ndzube (Simphiwe Ndzube), 1990, Dienvidāfrika, ASV; Sindija Šērmena (Cindy Sherman), 1954, ASV; Skuja Braden (Ingūna Skuja, 1965, Melisa Bradena (Melissa D. Braden), 1968), ASV, Latvija; Sudaršans Šetijs (Sudarshan Shetty), 1971, Indija; Vons Spens (Vaughn Spann), 1992, ASV.

Mākslas centrs Zuzeum
Lāčplēša ielā 101, Rīgā, LV-1011

zuzeum.com
Instagram / Facebook @zuzeum
hello@zuzeum.comAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com